Uykusuzluk Problemi Çekenlere 13 Önemli Tavsiye

4.Uyurken Ne Giyelim?

İster pijama, ister gecelik, ister şort, ister mont, ne giyerseniz giyin ama illa ki pamuklu olmasına özen gösterin ki, hem cildinizi rahatsız etmesin, hem hava aldırsın ve hem de gece boyunca vücut ısınıza göre uyum sağlayıp, gerektiğinde teri içine çekebilsin. (Tamam mont belki abartı oldu ama kafiyesine kaptırdım kendimi işte 🙂 Bir o kadar önemli konu da nevresim, yatak örtüsü ve yastıkların da yine %100 pamuk olması. Zaten içinde azıcık da olsa polyester vs varsa, hemen nasıl kan ter içinde bırakıp, rahatsız ettiğine şahit olmanız an meselesi:)

5.Beslenme

Doktoruma ve Beslenme uzmanıma kalırsa yatmadan en az 3 saat önce yeme-içme konusunu bırakmamı tavsiye ediyor. Çünkü dolu mideyle yatınca, sindirim sistemi hazım işlemine hala devam ettiği için uyku bozuluyor. Ayrıca reflüye neden oluyor, yani yedikleriniz geri geliyor ve rahatsızlık veriyor. Yağlı, çkolatalı yiyecekler, çay, kahve, kola gibi  içecekler de uyarıcı oldukları için uykuyu kaçıran faktörlerden…. Süt ve yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırıyor ama reflünüz varsa bunlar da cıs! Bunun için sebze ağırlıklı sağlıklı bir akşam yemeği yemek ve üzerine abur cuburla mideyi gereksiz doldurmamak en güzeli.

uykusuzluk neden olur, uykusuzluga çare

6.Himalaya Tuzu Lambası

Kendimizi bir deniz kenarındayken veya doğa ile başbaşayken genelde olduğumuzdan daha iyi hissederiz, çünkü havada bulunan büyük miktardaki sağlıklı negatif iyonlar, havaya tazelik, canlılık verir ve içindeki bakterileri azaltır. Kaya tuzu lambaları da, kullanıldığında, içindeki ampül ısındığı için etrafındaki tuzun da ısınmasıyla, odadaki nemi lamba üzerinde toplar. Bu kristal tuzun yüzeyinin hafif ıslanmasına ve böylece etrafa negatif yüklü iyonlar saçmasına yol açar. Negatif yüklü bu iyonlar çevrenin pozitif yüklü iyonlarıyla birleşerek ortamı nötral hale getirir. Evdeki yüksek frekansta elektrik yayan pozitif yüklü bilgisayar, televizyon, cep telefonu vs gibi elektronik aletler, saçtıkları  yüksek düzeydeki elektrik yükü ile, vücutta bazi agrasif maddeleri özgürleştirerek hücre yapısını bozmaya sebebiyet verdiği için, onları bu şekilde nötrlemek faydalı olacaktır.

7.Günlük Su miktarı

Günlük en az 2,5 litre su içmemiz gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Gece yatmadan, şöyle en az 2 saat kadar önce sıvı almayı kesersek en azından narin uykumuzu bir de tuvalet molalarıyla bölük pörcük olmaktan kurtarabiliriz. Bu arada Kahve ve siyah çay kadar, yeşil çayın da içeriğindeki yüksek miktarda kafein sebebiyle uykuyu kaçırdığını belirteyim.

4 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.