Duydunuz mu bilemiyorum ama Da Mario, Vogue, Angelique, Kitchenette, Mama, Zuma, Ajia ve Gigi gibi yeme-içme sektörünün en iddialı restaurantlarını bünyesinde barındıran İstanbul Doors Group,  şimdi de profesyoneller ve amatörler için eğitimler vererek, Türkiye’de yeme-içme sektörünün ihtiyacı olan kalifiye elemanları, uluslararası standartlarla yetiştiren yeni Yemek Okulu; ‘Doors Akademi’yi, İstanbul Bomonti’deki 3000 metrekarelik binasında, Arçelik ana sponsorluğunda hayata geçirdi.

Doors Akademi’nin açıldığını ilk duyduğum andan itibaren, programlarının içeriğini yakından takip ediyorum.


Beraber katılmayı çok arzu ettiğimiz, bu ay verilecek “Sushi” eğitimini gözümüze kestirmişken, eşim de, ben de bu aralar aşırı iş yoğunluğumuz sebebiyle bu konuyla ciddi olarak ilgilenecek fırsatı bir türlü bulamayınca, baktım ki zaman su gibi akıp geçiyor, nihayetinde, geçen Çarşamba günü Doors Akademi’yi aradım.

Eğitimler hakkında detay almak için telefonda görüştüğüm Işıl Hanım, “Üşengeç Şef” olduğumu duyar duymaz, yılda sadece 1 kez yapılan ve  “Şeflerin Şefi” olarak haklı bir nam salan tüm Doors Grubu Restaurantlarının Executive Şef’i “Mehmet Uzunöz”ün vereceği çok özel ve önemli bir workshop’a, zaman bulur da katılabilirsek, davet etmekten çok memnun olacaklarını belirtti.

Şeflerin Şefi Mehmet Uzunöz

Saray mutfağında sık sık bir araya gelen tatlı-ekşi lezzet kombinasyonlarına örnek teşkil edecek farklı malzemeleri ve baharatları doğru şekilde bir araya getirerek; Hünkar Beğendi, Mücver ve Ayva Tatlısı yapılacak bir atölye çalışması olan ve “Şeflerin Şefinden Osmanlı Mutfağı” ismi verilen bu workshop, tam da o akşam gerçekleştirilecekti.

Tabi ki de önceden yapılan tüm programımız bir anda değişti ve saat 19:00’da başlayacak bu heyecan verici davete memnuniyetle iştirak ettik.Mekana vardığımızda, Doors Akademi’nin bizi güleryüzle karşılayan şefleri arasında, eşimin İlkokuldan sınıf arkadaşı olan İdil Şanal’ı da görünce, daha da keyiflendik. Artık mekan bizimdi:))

 İdil Şef ve Biz 🙂

Gerçekten de tüm detayların tasarlandığı ve herkesin kendi tezgahı, buzdolabı, kesme tahtası, fırını, ocağı, davlumbazı, bıçak seti, mutfak dolabı, alet edevatı, tencere tavası kısacası herkesin kendine ait yemek istasyonu olan, bu devasa endüstriyel mutfakta eşim de, ben de kendi yerlerimizi aldık ve hemen mutfak önlüklerimizi giydik.

Doors Akademi’nin bu gıcır gıcır mutfağı, insana yemek yapmayı sevdirir valla, baksanıza ağzım kulaklarımda! :))


Eğitimin başında Şeflerimiz Mehmet Uzunöz ve İdil Şanal, tatlı bir sohbetten sonra günün menüsü hakkında kısaca bilgi verdi ve sistemin nasıl olduğundan biraz bahsetti. Derken workshop tüm hızıyla başladı.

Amaç; aynen BBC’deki yemek yarışmalarındaki Master Şef adaylarının yaptığı gibi, zamanla yarışarak, dağıtılan malzemelerle anlatıldığı gibi hazırlayarak, aynı anda 3 yemeği birden ve yaklaşık 2 saat içerisinde tamamlamak…

Sonrasında da oturup, şarap eşliğinde mis gibi ziyafet çekip bir güzel yerken, “aman da ellerime sağlık, ah ben meğer ne hamaratmışım” diye keyfini çıkarıp, yorgunluk atmak:)

Bu özel davette o akşam çoğunluk yine Şeflerden oluşan toplamda 12 kişi, çok özel bir atölye birlikteliği yaşadık.

Ve işte karşınızda 3 çeşit yemeği 2 saatten kısa sürede bitirdikten sonra, biraz saçı başı dağıtmış halde, ama hala mutlu ve gururlu  şekilde kameralara gülümseyen Üşengeç Şef ve Mehmet Şef 🙂

Biricik Eşim de o gün mutfakta harikalar yarattı. Onun yaptığı Hünkar Beğendi aramızda en lezzetlisi seçildi. Arada sırada da olsa, aynı zevk ve şevkle yemek yapmasını, kendi mutfağımızda da bekliyorum artık kendisinden 🙂


Bu sürpriz Workshop’ın sonunda ortaya çıkan enfes lezzetlerden örnekler:


Burada verilen ‘Profesyonel Meslek Eğitimleri’ne, konuk şef olarak, İstanbul Doors Group’a ait restoranlarda görev yapan dünyaca ünlü yerli ve yabancı şefler katılıyormuş. Sunulan imkanlara bakar mısınız?Akademinin en iddialı olduğu konu ise; pişirme sanatının tüm inceliklerini öğretmeyi hedefledikleri için eğitimlerin, %40 okul, % 60 iş yeri uygulaması şeklinde yani “Dual” sistemde kurgulanıyor olması…

Bu sayede katılımcılara hem uluslararası temel teknikler ile beceri kazandırılıp, “damak tadı” kavramı yerleştirilmeye çalışılırken, hem de uygulamalı derslerle zamana karşı hız ve “ekip çalışması” gibi gerçek hayata hazırlayan konularda pratik yapma imkanı sunuluyormuş.

Doors Akademi’nin eğitimlerine bir göz atmanızı, hatta ilginiz varsa, zevkinize hitap eden amatör kurslarından birine, mümkünse arkadaş grubunuzu da organize ederek kızlı erkekli, hep birlikte katılmanızı tavsiye ederim, çünkü gerçekten çok eğlenceli:)

Akdeniz mutfağı, Uzakdoğu mutfağı, Fransız Mutfağı, Vejetaryen Tarifler, Çilingir Sofrası, Peynir-Şarap Tadımları, Çikolata dersleri, ne ararsanız var. İsterseniz Doors Akademi Amatör Eğitim Programlarına şuradan göz atabilirsiniz.

Zamanla yarışarak hepimizin kendi kendimize hazırladığımız enfes yemeklerin tariflerini ve detaylarını da ayrıca anlatacağım. Sabredin… Çok yakında usengecsef.com‘da 🙂

Önceki İçerikYumurtalı Ispanak Tarifi
Sonraki İçerikKöpüklü Türk Kahvesi Tarifi

7 YORUM

  1. Doors Grup'a ait restaurantlarda şimdiye kadar aldığım hizmetten her zaman memnun kalmışımdır. Böyle bir yatırım yapmaları çok yerinde olmuş. Yazılarınızı ilgiyle okuyorum, tarzınız keyif verici. Başarılarınızın devamını dilerim

  2. 2 yıllık evli olmamıza rağmen, eşimin yemekle pek arası yok. En iyisi biz de birlikte böyle bir kursa katılalım belki sizin gibi keyif alırsak artık biraz mutfağa girer:)

  3. Ben zamanında çikolata kursuna gitmiştim, hatta işimi sıkıcı bulduğum zamanlarda , ara ara aklıma esiyor istifa edip bir çikolata dükkanı açsam mı diye ama cesaret edemiyorum henüz.

  4. Salata yapmak için bile mutfağa girmemiş bir erkeğim. Şimdi üniversite sebebiyle Ankara'ya taşınınca her gece dışarda aynı şeyleri yemekten bıktım. Kolay yemek tarifi ararken hepsi karmakarışık tarifler arasında, resimlerle tektek gösteren bu site hayatımı kurtardı

  5. Siz üşengeçşef likten Aşçılığa doğru gidiyorsunuz bakıyorum da:)
    Yaptığınız yemeklerin tariflerini merakla bekliyorum…. Bizi fazla bekletmeyin lütfen:)
    Sizi okumaktan çok zevk alıyorum. İyiki böyle bir blog kurmuşsunuz:)

SİZ DE DÜŞÜNCENİZİ PAYLAŞIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz