Sade Pilav Tarifi

 

Sade Pilav Tarifi

Hadi yine size öz anneciğinizin yapmayacağı jesti yapacağım ve çok leziz bir Sade Pilav tarifini, adım adım fotoğraflarıyla ve en açık şekliyle anlatacağım. Hazırsanız başlıyorum.

 • 1 adet Teflon Tencere
 • 1 kaşık Tereyağ
 • 1 kaşık Zeytinyağı
 • 1 su bardağı Jasmin (Yasmin) Pirinci
 • 1,5 su bardağı Kaynar Su
 • 1/4 Paket Et Bulyon (ya da Tavuk Bulyon)
 • 1 silme çay kaşığı Tuz
 1. Teflon Tenceremizi çizmemek için Tahta kaşık kullanarak, bir tepeleme kaşık kadar Tereyağ koyuyoruz.
 2. İlaveten bir kaşık da Zeytinyağı ekliyoruz.
 3. İkisi birden eriyinceye kadar ara ara karıştırıyoruz.
 4. 1 su bardağı Yasmin Pirincini Tel Süzgece döküyoruz.

 5. Akan suyun altında elimizle iyice alt-üst ederek karıştırıp, taaa ki suyun rengindeki o beyazlık gidene kadar yıkıyoruz.
 6. Eriyen ve ufaktan köpürmeye başlayan yağın içine şimdi pirinci dökme zamanı… Bu zamanın geldiğini, yağı yakmadan anlamak için, isterseniz içine 1-2 pirinç tanesini baştan atın ve o pirincin etrafındaki yağın beyaz beyaz köpürmeye başladığını gördüğünüz anda, tamamını ilave edin daha iyi:)
 7. Şu aşamada ocağın altı orta ateşten daha fazla bir sıcaklıkta olabilir. Sonuçta yemeğin başındasınız ve her an müdahale halindesiniz. Dolayısıyla ben mesela toplamda Ocağın düğmesinde 10 tane basamak varsa 8.derecedeyken filan yapıyorum bu işlemleri. Devamlı alt-üst yapıp karıştırarak pirinci, tamamının rengi beyazdan şeffaf renge dönene kadar kavuruyoruz.
 8. Şimdi istediğiniz miktarda Tavuk yada Et Bulyon ilave etme zamanı… Şahsen ben sadece tad vermesi için kullandığımdan çeyrek bulyon katmayı tercih ediyorum yoksa çok baskın bir tad verebiliyor.
 9. Bir yandan da Kettle’da 1,5 bardak kadar suyu kaynatalım.
 10. Tam bu aşamada 1,5 bardaklık kaynar suyu da yavaş yavaş ve kontrollü olarak pirincin üzerine ilave ederken, aman sıcak tencereden bir anda yükselecek sıcak buhardan elinizin yanmamasına dikkat edin.
 11. Şimdi dilediğiniz miktar tuz ekleyelim. Ne kadar tuzlu sevdiğinizi bilemediğim için tavsiyem, en başta silme bir çay kaşığı kadar koymanız, sonrasında az gelirse biraz biraz ilave etmeniz şeklinde…
 12. Sonrasında iyice kaşıkla karıştırıp, tuzun heryere ulaştığından emin olunca, Tencerenin kapağını kapatıp, Ocağın altını bu sefer en kısık haline getirebiliriz.
 13. Mesela benim örneğimde 10 basamak varsa, ben 1’e getiriyorum derecesini ki ağır ağır suyunu çekerek pişsin. Merak etmeyin bu aşama öyle saatler sürmüyor, altı kısık olmasına rağmen kısa sürede suyunu çekiyor pirinçler…O yüzden çok da fazla uzaklarda oyalanacak zamanınız yok.
 14. Siz de cam kapaklı bir teflon tencere kullanıyorsanız, yemeğin ne aşamada olduğunu kapağını açmadan görebilme kolaylığını yaşarsınız. Hala suyun yüzeyde olduğunu gördüğüm için, kapağını hiç açmıyorum ki buharı dışarı kaçmasın…
 15. Ne zaman ki cam kapağın üzerinden artık pirinçlerin göz göz olduğunu, suyu çektiğini görürsem, işte o anda artık kapağını açıyorum ve tahta bir spatula ya da kaşıkla tam tencerenin ortasında bir yerlerde en dibe kadar kaşıkla girip, pilavı 1-2 cm kenara doğru çekin ve bakın ortada hala su görünüyor mu…
 16. Yarım milim bile olsa su varsa, hiiiç çaktırmadan hemen kapağı kapatın ve çok çok az daha bekleyin ki o suyunu da çeksin… Yaklaşık 1 dakika içinde onu da çekecektir, merak etmeyin.
 17. Aynı hareketi tekrar yapıp, bir kontrol ediyoruz ki oh işte suyunu tamamen çekmiş. Şimdi ocağın altını kapatıyoruz ve pilavı kaşıkla şöyle bir alt-üst ediyoruz ve üstüne bir kağıt havlu koyarak, kapağını kapatıyoruz.
 18. Eğer normal ocak kullanıyorsanız, altını kapattıktan sonra Tencere aynı yerde demlenmeye bırakılabilir ama siz de benim gibi elektrikli ocak kullanıyorsanız, biliyorsunuz ya da belki bilmiyorsunuz ama ocağı kapatsanız bile tencerenin altındaki bölüm (hani şu kırmızı kırmızı duran) hala bir müddet daha aynı sıcaklığını muhafaza edecek.. Dolayısıyla tencereyi eğer orada, olduğu yerde bırakırsak, altı kapalı olsa bile pişmeye devam edeceği için, altı hafiften tutmaya başlayabilir, o yüzden en iyisi tencereyi ocağın üstünde, ama altı sıcak olmayan başka bir bölüme almak…
 19. Bu şekilde minimum 5-7 dakika demlenmeye bırakırsanız, sonra geldiğinizde tencerenin kapağının içinin buhar sayesinde iyice terlediğini göreceksiniz, hatta koyduğunuz kağıt havlu bir miktarını almış olabilir bile… En iyisi o kapağı bir güzel o havluyla kurulamak.. Şimdi bir kere daha alt üst edip pilavınızı gönlünüzce servis yapabilirsiniz.
 20. İsterseniz direkt kaşıkla tabağa alabileceğiniz gibi, arzu ederseniz varsa şekilli bir kasenin içine doldurup, üzerini aynı seviyeye gelene kadar bastırıp, sonra bir tabağı üstüne kapatarak ve hooop diye tek harekette dökmeden çevirerek, şekilli pilav servisi de yapabilir, ortaya şık şıkırdım görüntüler sergileyebilirsiniz:) Afiyet şeker olsun…

Olur da bu kadar harika ve fotoğraflı bir tariften sonra, kim korkar Pilav yapmaktan der ve o enerjiyle ortaya çıkardığınız muhteşem Pilavınızla fotoğraf çektirip, usengecsef@gmail.com adresinden bana da gönderirseniz, memnuniyetle Blogumda paylaşır, diğer Üşengeç Şeflere ilham verirken destekçim olmanıza çok ama çok sevinirim:)

 

Bazılarının aklından arada sırada “Şu Sushi yapmayı da bir öğrenmek lazım aslında” diye geçiyor olabilir. Ama bu bazıları, eğer bizim gibi bir “Üşengeç Şef” olursa, onların aklından herhalde ancak şu sözler geçer: “Sen önce tane tane bir sade Pilav yapmayı becer de, Sushin kusur kalsın:)

resimli-pilav-tarifi

Onu bunu bilmem ama, ana yemeğin yanında bir pirinç pilavı olsun, bir bulgur pilavı olsun, bir makarna olsun ben arıyorum… Yeter ki bunlardan biri illa ki olsun, benim gözüm gönlüm ancak o zaman doyuyor:)

Normalde ennn ama en sevdiğim Pilav çeşitleri, tel şehriyeli ya da arpa şehriyeli Pirinç Pilavı…

Hatta bana kalsa “Nohutlu-Şehriyeli Pirinç Pilavı” diye bir karışım bile yapabilecek çılgınlıktayım. Ama biricik Eşim bu fikrimi pek desteklemiyor:) Ona kalsa mesela Nohut yemeği ya da bir Kuru Fasulye varsa, yanındaki pilav illa ki de sade olmalıymış. Zevkini anlayışla karşılıyorum ve işte ortada bir şekilde buluşuyoruz. Bir seferinde sade yapıyorsam, ikincisinde illa ki ya mısırlı ya başka birşeyli yapıp, yaratıcı kişiliğimin etkilerini sergilemem ve tek düzelikten uzaklaşmam şart oluyor:)

Güzel Pilav yapmayı bilen kişinin, her yemeği güzel yapacak beceriye sahip olduğu ve dolayısıyla asla evde kalmayacağı(!) kanısı yaygın, ne alakaysa…

İşte bugün hala sıkça rastladığımız sorunlardan olan, “Pilavı tam kıvamında tutturamama-her seferinde bir başka sürprizle karşılaşma” konusunu ele alalım istiyorum, bilmem ne dersiniz:)

Bu sayede yukarıdaki teoreme göre, sadece bu tarifi güzelce uygulayarak bile toplumun gözünde süper bir aşçıymış gibi konumlandırılmanız mümkünse, eh o zaman daha ne duruyoruz:)

Hadi yine size öz anneciğinizin yapmayacağı jesti yapacağım ve çok leziz bir Sade Pilav tarifini, adım adım fotoğraflarıyla ve en açık şekliyle anlatacağım. Hazırsanız başlıyorum.

SADE PİLAV TARİFİ
(Adım Adım resimli ve Açıklamalı Tarifi de aşağıda)

Malzemeler:

1 adet Teflon Tencere
1 kaşık Tereyağ
1 kaşık Zeytinyağı
1 su bardağı Jasmin (Yasmin) Pirinci
1,5 su bardağı Kaynar Su
1/4 Paket Et Bulyon (ya da Tavuk Bulyon)
1 silme çay kaşığı Tuz

ADIM ADIM FOTOĞRAFLI
Sade Pilav Tarifi

Teflon Tenceremizi çizmemek için Tahta kaşık kullanarak, bir tepeleme kaşık kadar Tereyağ koyuyoruz.

resimli-pilav-tarifi

İlaveten bir kaşık da Zeytinyağı ekliyoruz.

resimli-pilav-tarifi

İkisi birden eriyinceye kadar ara ara karıştırıyoruz.

resimli-pilav-tarifi

1 su bardağı Yasmin Pirincini Tel Süzgece döküyoruz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Akan suyun altında elimizle iyice alt-üst ederek karıştırıp, taaa ki suyun rengindeki o beyazlık gidene kadar yıkıyoruz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Eriyen ve ufaktan köpürmeye başlayan yağın içine şimdi pirinci dökme zamanı… Bu zamanın geldiğini, yağı yakmadan anlamak için, isterseniz içine 1-2 pirinç tanesini baştan atın ve o pirincin etrafındaki yağın beyaz beyaz köpürmeye başladığını gördüğünüz anda, tamamını ilave edin daha iyi:)

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Şu aşamada ocağın altı orta ateşten daha fazla bir sıcaklıkta olabilir. Sonuçta yemeğin başındasınız ve her an müdahale halindesiniz. Dolayısıyla ben mesela toplamda Ocağın düğmesinde 10 tane basamak varsa 8.derecedeyken filan yapıyorum bu işlemleri. Devamlı alt-üst yapıp karıştırarak pirinci, tamamının rengi beyazdan şeffaf renge dönene kadar kavuruyoruz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Şimdi istediğiniz miktarda Tavuk yada Et Bulyon ilave etme zamanı… Şahsen ben sadece tad vermesi için kullandığımdan çeyrek bulyon katmayı tercih ediyorum yoksa çok baskın bir tad verebiliyor.

resimli-pilav-tarifi

Bir yandan da Kettle’da 1,5 bardak kadar suyu kaynatalım.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Tam bu aşamada 1,5 bardaklık kaynar suyu da yavaş yavaş ve kontrollü olarak pirincin üzerine ilave ederken, aman sıcak tencereden bir anda yükselecek sıcak buhardan elinizin yanmamasına dikkat edin.
resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Şimdi dilediğiniz miktar tuz ekleyelim. Ne kadar tuzlu sevdiğinizi bilemediğim için tavsiyem, en başta silme bir çay kaşığı kadar koymanız, sonrasında az gelirse biraz biraz ilave etmeniz şeklinde…

resimli-pilav-tarifi

Sonrasında iyice kaşıkla karıştırıp, tuzun heryere ulaştığından emin olunca, Tencerenin kapağını kapatıp, Ocağın altını bu sefer en kısık haline getirebiliriz.
resimli-pilav-tarifi

Mesela benim örneğimde 10 basamak varsa, ben 1’e getiriyorum derecesini ki ağır ağır suyunu çekerek pişsin. Merak etmeyin bu aşama öyle saatler sürmüyor, altı kısık olmasına rağmen kısa sürede suyunu çekiyor pirinçler…O yüzden çok da fazla uzaklarda oyalanacak zamanınız yok.

resimli-pilav-tarifi

Siz de cam kapaklı bir teflon tencere kullanıyorsanız, yemeğin ne aşamada olduğunu kapağını açmadan görebilme kolaylığını yaşarsınız. Hala suyun yüzeyde olduğunu gördüğüm için, kapağını hiç açmıyorum ki buharı dışarı kaçmasın…
resimli-pilav-tarifi

Ne zaman ki cam kapağın üzerinden artık pirinçlerin göz göz olduğunu, suyu çektiğini görürsem, işte o anda artık kapağını açıyorum ve tahta bir spatula ya da kaşıkla tam tencerenin ortasında bir yerlerde en dibe kadar kaşıkla girip, pilavı 1-2 cm kenara doğru çekin ve bakın ortada hala su görünüyor mu…

Yarım milim bile olsa su varsa, hiiiç çaktırmadan hemen kapağı kapatın ve çok çok az daha bekleyin ki o suyunu da çeksin… Yaklaşık 1 dakika içinde onu da çekecektir, merak etmeyin.

Aynı hareketi tekrar yapıp, bir kontrol ediyoruz ki oh işte suyunu tamamen çekmiş. Şimdi ocağın altını kapatıyoruz ve pilavı kaşıkla şöyle bir alt-üst ediyoruz ve üstüne bir kağıt havlu koyarak, kapağını kapatıyoruz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Eğer normal ocak kullanıyorsanız, altını kapattıktan sonra Tencere aynı yerde demlenmeye bırakılabilir ama siz de benim gibi elektrikli ocak kullanıyorsanız, biliyorsunuz ya da belki bilmiyorsunuz ama ocağı kapatsanız bile tencerenin altındaki bölüm (hani şu kırmızı kırmızı duran) hala bir müddet daha aynı sıcaklığını muhafaza edecek.. Dolayısıyla tencereyi eğer orada, olduğu yerde bırakırsak, altı kapalı olsa bile pişmeye devam edeceği için, altı hafiften tutmaya başlayabilir, o yüzden en iyisi tencereyi ocağın üstünde, ama altı sıcak olmayan başka bir bölüme almak…

resimli-pilav-tarifi

Bu şekilde minimum 5-7 dakika  demlenmeye bırakırsanız, sonra geldiğinizde tencerenin kapağının içinin buhar sayesinde iyice terlediğini göreceksiniz, hatta koyduğunuz kağıt havlu bir miktarını almış olabilir bile… En iyisi o kapağı bir güzel o havluyla kurulamak.. Şimdi bir kere daha alt üst edip pilavınızı gönlünüzce servis yapabilirsiniz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

İsterseniz direkt kaşıkla tabağa alabileceğiniz gibi, arzu ederseniz varsa şekilli bir kasenin içine doldurup, üzerini aynı seviyeye gelene kadar bastırıp, sonra bir tabağı üstüne kapatarak ve hooop diye tek harekette dökmeden çevirerek, şekilli pilav servisi de yapabilir, ortaya şık şıkırdım görüntüler sergileyebilirsiniz:) Afiyet şeker olsun…

resimli-pilav-tarifi

Tamam tamam itiraf ediyorum. Tabi ki de tek başına sade pilav yemeyeceğim. Yanına mislerrr gibi mantarlı salçalı Köfte yaptım. Ama o tamamen başka bir günün konusu… Önce Pilav yapmayı bir deneyin aa ama!…

resimli-pilav-tarifi

Olur da bu kadar harika ve fotoğraflı bir tariften sonra, kim korkar Pilav yapmaktan der ve o enerjiyle ortaya çıkardığınız muhteşem Pilavınızla fotoğraf çektirip, usengecsef@gmail.com adresinden bana da gönderirseniz, memnuniyetle Blogumda paylaşır, diğer Üşengeç Şeflere ilham verirken destekçim olmanıza çok ama çok sevinirim:)

resimli-pilav-tarifi

————————————————–
Değerli Okuyucularımdan Minik bir Rica:

Eğer yorum yazmak ya da soru sormak isterseniz, öncelikle şuraya tıklayarak, bloguma üye olmayı unutmayın ki, yazılarınız “Adsız” çıkmasın, ben de sizi tanıyabileyim, olur mu? 🙂

142 yorum yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.