reklam

Paris’te Sonbaharda Neler Yapılır?

Avrupa’da en sevdiğim şehirlerden biri olan Paris benim için romantizm ve melankolinin şehri olmuştur daima. Hafiften dökülen yapraklar, fonda bir akordiyon sesi, sokak arası ufak cafe’lerde yudumlanan bir fincan kahve ya da bir bardak şarap ve özellikle Fransızlar tarafından mimari olarak sevilmeyen ama benim için Paris’i "Paris" yapan ikonik yapı Eiffel’in manzarası...

fransa-paris-tatil-gezi-rehber-louis-vuitton-usengec-sef

Chef Mezze Gümüşsuyu - Harika Manzarada Nefis Mezeler

Popüler mekanlarda size bu hafta öyle bir mekandan bahsedeceğim ki, insana adeta “Sana dün bir mezeden baktım aziz İstanbul” dedirtiyor: "Chef Mezze"! Gümüşsuyu’nda Opera Hotel’in roof’unda bulunan mekanın, tarihi yarımadadan başlayıp, Adalar, Kız Kulesi ve Boğaz Köprüsü’ne kadar uzanan tam anlamıyla panaromik bir İstanbul manzarası var. Minik bir seviye farkı ile iki katlı şekilde tasarlanan mekan, bu sayede tüm masalarına bu eşsiz İstanbul panoraması eşliğinde yemek keyfi sunabiliyor. 

chef-mezze-usengec-sef-deklancheur-istanbul-bogaz

Çiğdem Akın'dan “Something Stupid”le Moda Haftası Kapanışı

Zamansız tasarımlarına tek kelimeyle bayıldığım, canım arkadaşım Çiğdem Akın'ın bu sezonki Mercedes-Benz Fashion Week (MBFW)  İstanbul davetiyesinde, sergileyeceği 2017 İlkbahar-Yaz koleksiyonuna “Something Stupid” (Aptal bir şey) ismini verdiğini görür görmez, Frank Sinatra'nın, asalet sembolü Grace Kelly ile muhteşem kareleri eşliğinde, insanı içine alıp, o romantik yıllara alıp götüren şarkısı "Something Stupid" takıldı hemen dilime. Aşka; ama insanı aptallaştıracak kadar naif ve temiz aşklara adanmış eşsiz bir kreasyonla karşılaşacağımızı adım gibi biliyordum. 

cigdem-akin-istanbul-moda-haftasi-mbfw-defile

Amsterdam Gezi Rehberi ve Lezzet Durakları

Yeni evimize taşınma, iş yoğunluğu ve de canım ülkemin yaşadığı talihsiz olaylar sebebiyle, normalde sık ziyaret ettiğimiz Amsterdam'a bu sene henüz hiç uğrama fırsatı bulamamıştık ki, uzun bayram tatili sayesinde, kendimize 10 günlük doya doya bir seyahat planlayabildik. Üşengeç Şef’in ikinci vatanının Amsterdam olduğunu yedi cihanda ve Orta Dünya’da sanırım duymayan kalmadı artık. Gerçekten de "Orta dünya"... Yüzüklerin Efendisi’ndeki gibi masalsı yerlere gittik, merak etmeyin hepsini az sonra okuyacaksınız, az birazcık sabır! :)

amsterdam-usengec-sef-pegasus-giethoorn-gezi

Audi A3 Cabriolet ile Bodrum Turu

Sanırım babamdan da gelen bir alışkanlık ile, tasarım ve güvenlik anlamında, oldum olası Alman araçlarını tercih ederim. Eşimin de tutkulu bir Alman otomobili sevdalısı çıkması ile bu alışkanlık aynen devam etti. Daha önce Alman yapımı araç kullanmamıza veya üstü açık (cabriolet) araç sahibi de olmamıza rağmen, bu iki özelliği birleştiren bir Audi Cabriolet ile tecrübemiz hiç olmamıştı. Bu yazın başında Alaçatı'da Audi A3 ile çıktığımız test sürüşü sırasında öyle keyif aldık ki, yaptığımız snapchat yayınlarında (ki o zamanlar Insta Stories dünyada değildi) sizlerle de deneyimlerimizi paylaştığımızda, canlı yayınlarımız büyük ilgi gördü.

kirmizi-audi-a3-cabriolet-usengec-sef-bodrum-ustu-acik-araba

By Trileçe'nin Fıstıklı Trileçe Tatlısı Fuara Damgasını Vurdu

Şimdiye kadarki denemelerime dayanarak, trileçe tatlısı konusunda rakipsiz olduğuna gönülden inandığım By Trileçe’nin, karamelli, çikolatalı, portakallı, çilekli, limonlu, frambuazlı, damla sakızlı, hindistan cevizli ve fıstıklı olmak üzere tam 9 çeşit trileçe tatlısı bulunuyor. Antep Fıstıklısını "Bayim Olur musun Fuarı"nda ilk defa denedim ve instagramda yaptığım paylaşımda izlenimlerimi şöyle dile getirdim:
"Google'da "Trileçe Tarifi" yazıldığında, birinci sırada çıktığım için, her gün yüzlerce evde, adım adım fotoğraflı tarifimle Trileçe Tatlısı yapılsa da, laf aramızda ben @bytrilece 'nin tatlılarını kimseninkine değişmem. :)"  

usengec-sef-by-trilece-fistikli-tralice-mehmet-tarakci

Capricorn Seafood Restaurant Ortaköy'de Açıldı

İstanbul Boğazı'nın en güzel ve ikonik noktalarından biri olan Ortaköy'de, bir tarafında "15 Mart Şehitler Köprüsü" eski adıyla "Boğaziçi Köprüsü" ve Ortaköy Camii diğer tarafında Kız Kulesi ve Sultanahmet Camii'ne kadar geniş panaromik bir manzara'ya karşı, önceden yine aynı grup bünyesinde yer alan Zuma'nın yerine yine Doğuş D.ream'den iddialı bir mekan Capricorn Seafood Restaurant açıldı.


Capricorn-seafood-restaurant-ortakoy-usengecsefMoro - Nişantaşı’nın Yeni Buluşma Noktası

Eskiden beri Amerikan dizilerinde, insanların iş çıkışında eve gitmeden önce uğrayıp, günün stresini atmak için bir şey içip, ufak tefek bir şeyler atıştırdığı, sık sık gittiği için de ahbap olduğu insanlarla, sıcak bir ortamda sosyalleştiği mekanların, neden İstanbul’da olmadığını merak ederdim. İşte Nişantaşı’nın en yeni mekanlarından biri olan Moro, sıcak ortamı, lezzetli tapas’ları ve birbirinden orijinal kokteylleri ile bu boşluğu doldurup Nişantaşı’nın yeni buluşma noktası olmaya aday.

moro-nisantasi-tapas-bar-usengecsef

Safilo'nun En Yeni Güneş Gözlüğü Koleksiyonlarında Neler Var?

Güneş gözlüğü denilince bende akan sular durur. Hani normalde kıyafet alışverişi yapmayı sevmediğimi biliyorsunuz ya hani? (ki onun da sebebi fiziğime uygun elbiseler bulamamam tabi ki) İşte konu güneş gözlüğü olduğunda, durum tam tersi... Hatta şu anda ciddi bir koleksiyonum var diyebilirim. Seçim yapmak ve karar vermek için denemesi çok keyifli olduğuna göre, tasarımcılar yaratıcılıkta sınır tanımadıkça bende de bu sevda öyle kolay kolay bitmez gibi görünüyor:) 


MBFW Istanbul DB Berdan Defilesindeydim

Bugün Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul'da, hem de bundan sadece bir kaç saat önce öyle keyifli ve dinamik bir DB Berdan defilesi izledim ki, hala etkisindeyim :) Her sezon koleksiyonlarıyla ve defile şovlarıyla toplumun farklı bir sosyal problemine dikkat çekmeye çalışan ve bu kez de "Cinsiyet ayrımcılığına hayır" mesajı vermek üzere hazırlanan 2017 İlkbahar-Yaz Koleksiyonu ile Deniz ve Begüm Berdan, anne-kız yine herkesi rengarenk, cıvıl cıvıl tasarımlarıyla büyülediler.

mbfw-istanbul-db-berdan-defile-moda-haftasi

9. İstanbul Moda Konferansı'nda Neler Konuşuldu

Dün sabah 9. İstanbul Moda Konferansı'na katılmak üzere Ortaköy'deki Four Seasons İstanbul at the Bosphorus Hotel'deydim. Tüm dünyadan satın alma grupları ile yerel üreticileri İstanbul’da buluşturmayı hedefleyen ve Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği’nin (TGSD) ev sahipliğinde düzenlenen bu 2 günlük konferansın, ilk günkü açılış konuşmasını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi yaptı.


Mercedes-Benz Fashion Week ile İstanbul Modaya Doyacak

İşte yılın moda düşkünleri için heyecanla beklenen anı, yine geldi çattı. 11-15 Ekim 2016 tarihleri arasında, Zorlu Center Performans Sanatları Merkezi (PSM)’de gerçekleştirilen ve Türkiye’nin en büyük uluslararası moda etkinliği olarak kabul edilen Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul (MBFWI), bugün itibariyle start verdi. Tasarımcıların İlkbahar/Yaz 2017 koleksiyonlarının görücüye çıkacağı bu etkinlik süresince,  moda sektörüne dünya çapında yön verenler, İstanbul’a gelerek bu defile ve sunumlara katılacak, trendleri yakından inceleyip, sonucunda satın alıp-almama kararlarını verecekler.

mercedes-benz-fashion-week-istanbul-mbfw-2016