reklam

"Platinum Masa" Uygulaması ile Cüzdan Taşımaya Son!

Geçenlerde Arnavutköy'deki bir balıkçıda, kız kıza yemeğe çıkmak üzere arkadaşlarımla sözleştik. Şöyle boğaz manzarasına karşı, kalamarı, ahtapotu, karidesi derken, birbirinden leziz deniz mahsulleriyle kendimize küçük bir ziyafet çekerek, biraz da hasret gidermekti amacımız. Keyifli sohbetlerle geçen, güzel bir akşamın sonunda, sıra hesap ödemeye geldiğinde, benden başka herkes çantasından cüzdanı yerine, "telefonlarını" çıkarmaz mı? "Hayırdır kızlar? Neler oluyor?" diye şaşırırken, "Platinum Masa" uygulamasını henüz duymadın mı yoksa sen? Ah! Hayret!" cevabını aldım. Gece boyunca yapılan sosyal medya muhabbetlerinde, sektördeki tüm yenilikleri, aramızda en sıkı takip eden kişi olduğum düşünülürken, kabul ediyorum ki, böyle kullanışlı bir aplikasyondan henüz haberimin olmaması, karizmamı azıcık çizmiş olabilir. Ama ne demişler? "Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp!" :)

visa-platinum-masa-uygulamasi-mobil-odeme-ayrıcaliklar

Shrek, Eşek ve Fiona Çok Çok Uzak Diyarlardan İstanbul'a Gelirse

Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nde (Zorlu PSM) dün akşam, gerçek bir Broadway show'u olan Shrek Müzikali'nin galasındaydım. Baştan şunu söylemeliyim ki, kostüm dalında da Tony Ödülü almış bu büyüleyici gösteri, çocuklara unutulmayacak bir karne hediyesi olur tabi ama, 7 Şubat'a kadar sürecek bu muhteşem şovu, ilk önce zaten kendiniz için kaçırmayın! :)

shrek-muzikali-istanbul-usengec-sef-zorlu-psm

5 Dakikada Hazırlanan Nefis Bir Kereviz Salatası Tarifi

İtiraf ediyorum, market alışverişi yaparken kereviz almak pek aklıma gelmez. "O ne öyle, topraklı filan eciş bücüş bişey, hem nasıl kesilir, nasıl tüketilir, ohooo bir ton işi vardır bunun şimdi!" diye, genelde yanından pas geçerim. Ama geçenlerde diyetim süresince verilen sebzeli öğünlerde, farklı bir lezzet arayışında olmamın da etkisiyle sanırım; bir değişiklik yaparak eve kereviz de aldım. "Hadi bi' şans vereyim, ne kaybederim ki?" dedim kendi kendime. Sonuçta 5 dakikalık bir hazırlık aşaması olan, pişirme-etme derdi de olmayan bir Kereviz Salatasıydı yapacağım. Peki sonuç nasıl mı çıktı? Aman Allahım, Bayıldıkkkk! :))

adim-adim-resimli-diyet-kereviz-salatasi-tarifi

Amsterdam'ı Bir Amsterdamlı Gibi Yaşamak

Sıkı takipçilerimin, özellikle de "UsengecSef" instagram hesabımın  takipçilerinin çok iyi bildiği gibi, eşimle beraber Amsterdam’a senede en az 3-4 defa, azımsanmayacak süreler için gideriz. Hatta eşim çoğu zaman “Amsterdam için bizim ikinci evimiz” der. Bunun altında yatan nedenlerin başında tabi ki hem benim, hem de eşimin en yakın arkadaşlarının Amsterdam’da yaşıyor olması gelir. Ancak Amsterdam, herkes için eğlence, serbest uyarıcı kullanımı, "Red Light District" gibi özellikleriyle bilinir olsa da, bizim için Avrupa’daki en yaşanabilir, en düzenli, birbirine en saygılı insanların olduğu, aynı zamanda da gerçekten yaşayan bir şehir olması, onu bu kadar sevme nedenimizdir aslında.

amsterdam-gezisi-usengec-sef-dutch-vollendam-hatira

Kim Olduğunu Bilen Yok Ama Eserlerini Gören "Bu Banksy" Diyor

"Sadece mideyi değil, ruhu da beslemek gerek" diye sadece laf olsun diye söylemiyorum görüyorsunuz. Sergi, tiyatro veya konser gibi nerede kaliteli bir sanat etkinliği olsa, kar-kış, yağmur-çamur demeden, hiç, hem de hiç üşenmeden, işte oradayım. Hele de kim olduğu sır gibi saklanan, graffitileriyle meşhur, gizemli sokak sanatçısı Banksy'nin en ünlü eserleri, tarihte bir ilk gerçekleştirilerek bir araya getirilip de, bu dev koleksiyona yer veren, “The Art of Banksy” sergisinin dünya prömiyeri, bir de İstanbul'da yapılıyorsa, o galayı kaçırmak olur mu ama şimdi? :)

the-art-of-banksy-sergi-graffiti-usengec-sef

Geveze Show'da Virgin Radio'nun Canlı Yayın Konuğuydum

Arabayla işlerine giderken, trafik stresini yaşamamak için yolda Virgin Radio dinleyenlere, geçtiğimiz Salı sabahı küçük bir sürpriz yaparak, Geveze Show'a canlı yayın konuğu oldum.

Daha önce de pek çok kereler katıldığım programda, çok sevdiğim, dünya efendisi komik adam ve işinin bir numarası arkadaşım Geveze ile ilk olarak, Üşengeç Şef'e gösterilen yoğun ilgiden ve web sitemin her gün 30.000 kere okunduğundan bahsettik. Burada yer verdiğim yemek tariflerini, yemek yapmayı zaten iyi bilenlere değil; daha çok bekarlara, ailesinden uzakta yaşayan öğrencilere, yeni evlilere yönelik olarak en basit ve anlaşılır şekliyle adım adım fotoğraflarla anlatmaya çalıştığımı söylerken, "Neşeli Günler"deki Şener Şen'in oynadığı karakterin "Cibi Cibi Cis" marka traş kremini vapurda tanıttığı o komik sahne gibi "Gel vatandaş bekarlara, yeni evlilere!" diye taklitler yapıp, eğlendik. :)

usengec-sef-geveze-show-virgin-radio

Çok Merak Edilen Bir Konu: 2016 Resmi Tatil Günleri

Hey! İşte birinci günü bitti gitti bile. Herkes "günün tarihi"ni atarken, "2016" yazmaya alıştı mı şimdiden? :) Eskiden, yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte, "müşterilere bir şey hediye etmeli" denilince akla ilk olarak takvim ve ajandalar gelirdi. Gerçi şimdi bunlara, bir kaç yaratıcı kurumsal hediye alternatifi daha eklendi ama, yine de hiç biri bir takvimin ya da ajandanın pabucunu dama atamadılar tabi. Onların yeri hep bi' başka! :)

Peki siz de elinize bir ajanda geçtiğinde hemen, "Bu sene bayramlar hangi güne geliyor?" "Kaç gün resmi tatil var?" ya da "Kaçı hafta sonuna denk geliyor?" diye bakanlardan mısınız? Eğer öyleyse, o zaman sizi daha fazla merakta bırakmadan hemen listeleyeyim ki, tatil planlarınızı ona göre şimdiden şekillendirmeye başlarsınız belki :)


Üşengeç Şef Dilek Yeğinsü Kimdir?

Blogumun Değerli Takipçileri,

Öncelikle "Üşengeç Şef"e olan ilginiz için sizlere teşekkür ederim. "Şef" denilince aklınıza hemen sadece "mutfak şefi" gelmesin, çünkü değilim... Belki de hayatı "dev bir orkestra" gibi gören, bir orkestra şefiyimdir, neden olmasın?:) Çünkü bu platform, sadece bir yemek ve mekan sitesi değil, yaşantımdan kesitler sunduğum LifeStyle bir blog aslında...

Bu blog öncelikle; sosyalliği seven, genelde kariyer odaklı olan ve yoğun günlük programı içinde, saatler sürecek yemekler yapmaya üşenerek, ağırlıkla dışarıda yemeyi ya da eve sipariş vermeyi tercih eden, ama arada sırada da olsa "sağlıklı, ekonomik ve lezzetli bir ev yemeği yapsam hiç de fena olmaz artık" diye içten içe düşünen, zaman, tecrübe ve heves yoksunu olan tüm Hanım ve Beylere; yeni evlilere, öğrencilere, çalışanlara ve bekarlara yönelik:) "Heh işte tam beni tarif ediyor" diyenler kaleyeeee mum diksiiin! :))
Yemek yapmayı hiç bilmeyen ya da sevmeyenlerden, "Üşengeç Şef'in adım adım resimli, kolay anlatımlı tariflerini, bi' cesaret deneyip, ev ahalisi veya misafirleri beğendikçe daha çok heveslendiklerine ve mutfakla aralarının ısınmaya başladığına" dair mesajlar alıp çok seviniyorum. Oleeeyyy!!!:)
Sizlerden gelen olumlu dönüşler ve her girdiğim ortamda artık "Üşengeç Şef"in tanınıyor ve seviliyor olması beni daha da motive ediyor ve iyi bir şeyler yaptığımı hissettiriyor. Yoksa eğer sizler bana söylemezseniz, nereden bileceğim yazdıklarımın bir işe yarayıp yaramadığını, değil mi ama? :) Unutmadan hemen şimdi lütfen 1 saniyenizi ayırın ve "Bloguma Üye olun" ki, yorum bıraktığınızda ben de sizleri tanıyabileyim:) Özellikle öğrencilerden, bekar yaşayanlardan ve yeni evlilerden aldığım beğeni mesajlarıyla çocuklar gibi seviniyorum bilesiniz:)Geçenlerde birisi şöyle bir yorum bırakmıştı: "Siteniz de olmasa, aç kalacağız. Çok teşekkürler!" Valla okudum ve gözlerim yaşardı, ne diyeyim, duygusal insanım ben. Birilerine en ufak bir faydam oluyorsa, bu esnada bi' nebze de olsa kalplere dokunabiliyorsam benden mutlusu yok! :)A bu arada "Her gün-her gün evde yemek yenmez. Arada çıkalım biraz da sosyalleşelim" diyenleriniz için ise, bir fikir vermesi açısından, bizzat kendi deneyimlerimle edindiğim "Mekan İzlenimlerim"e yer veriyorum biliyorsunuz...


"Amaç, sadece mideyi değil, ruhu da beslemek" olduğuna göre, güncel hayatın içinde yer aldığım etkinliklerden, sinema, tiyatro, sosyal sorumluluk projeleri, gala, workshop, defile ve davetlerden renkli ve eğlenceli anlatımlarıma da; ana sayfadaki "Katıldığım Davetler" bölümü altından ulaşabilirsiniz. Zaman zaman size kendi tecrübelerimden yola çıkarak Tatil, Alışveriş, Moda, Sağlık, Spor, Diyet gibi konularda da günlük yaşantımdan paylaşımlar yapıyorum.


usengec-sef

Yakın arkadaşlarımdan gelen ısrarlar üzerine başladığım "Üşengeç Şef" maceram, hastalıkta-sağlıkta, geceli-gündüzlü, dur durak bilmeden uğraş verdiğim ve karşılığında pek çok yeni dost ve okuyucu kazandığım bir yaşam tarzına dönüşüverdi. Yazılarım kendi bloguma ilaveten, aynı zamanda Hürriyet "En İyi Blog Oscarları" yarışmasında "En Çalışkan Blog" dalında bu sene Finalisti olduğum, Hürriyet Bumerang'ın Yazar Kafe'sinde, Milliyet ve Radikal bloglarında da yayınlanıyor.


Artık yayın hayatının 6. senesine giren "Üşengeç Şef", bugün tamamen kişisel çabalarımla, ayda 1 milyon 200 bine yakın hit alan, 500 anahtar kelimede Google'da 1.sırada çıkan, Alexa değerleri Türkiye'de 5-6 bin gibi çok iyi bir aralıkta olan, gittiği ortamlarda bilinen, okuyucuları tarafından aileden birisiymiş gibi karşılanan bir durumdaysa aman ne mutlu bana. Burada bir durup, Maşallah diyelim :)


Çok kısaca kendimden bahsetmem gerekirse;

İTÜ Mezunu bir Mühendisim. Blog ismimdeki "Üşengeç" kelimesiyle paradoks yaratacak derecede çalışkan, düzenli ve detaycıyımdır. İnsanlara yardımcı olmayı ve paylaşmayı seven bir insan olduğumu sanırım adım adım resimli tariflerimi gördükten sonra söylememe gerek yok:) Eski "Best Model of Turkey"lerdenim ama yarışmanın ardından, bir kaç defile ve çekimde hevesimi aldıktan sonra, profesyonel anlamda modellik yapmayı tercih etmedim.


usengec-sef-hotel-konaklama-deneyim-izlenim

Geçmişte büyük şirketlerde Kurumsal İletişim ve Marka yöneticiliği görevlerinde bulundum. Diksiyon, Görgü Kuralları ve Fotoğrafçılık da dahil, Pazarlama, Kişisel Gelişim vs. konularında pek çok eğitim aldım. En son Boğaziçi Üniversitesi'nde Kadın Girişimci Yönetici Sertifika Programını tamamladım. En sevdiğim hobilerimden biri, akrilik boya tekniğiyle "hiperrealist" yani "aşırı gerçekçi" tablolar yapmak... Şu aralar deli gibi piyano çalmayı öğrenmeye takmış bulunuyorum ve çok düzenli gidemesem de, en azından ders almaya başladım:) 


Benimle yeni tanışanlarınız için "Üşengeç Şef" hakkında bir şeyler söylemem gerekirse, özetle Bu Blogda şunları bulacaksınız...


Hepsi kendi deneyimlerimle sabit, samimi, akıcı ve bol eğlenceli bir dille hazırlanmış olmak üzere;
  • Hiç yemek yapmayı bilmeyenlerin bile çok başarılı sonuçlar alıp, cesaretlenmesine vesile olacak adım adım fotoğraflı ve en basit şekliyle Yemek Tariflerim
  • Lezzetli yemekler yemeyi seven, bundan büyük keyif alan birisi olarak  Cafe ve Restaurantlardan Mekan İzlenimlerim

  • Tatillerimden Konaklama izlenimlerime yer verdiğim Hotel Deneyimlerim
  • Günlük yaşantımdan paylaşımlar, Tatil, Alışveriş, Moda, Sağlık, Spor, Diyet gibi konularda Güncel Yazılarım
  • Sergiler, Film Galaları, Tadımlar, Lansmanlar, Defileler, ve Workshoplar'dan izlenimlerime yer verdiğim Katıldığım Davetler
Bol keyif almanız dileğiyle,

Sevgilerimle :)
Üşengeç Şef