reklam

Yarın sabah Turkmax Gurme'de Canlı Yayın Konuğuyum

İşte size benden güzel bir Bayram Sürprizi! :)

Yarın sabah yani 30 Ekim Cuma günü, Turkmax Gurme'de, saat 10:30'da yayınlanacak olan "İçimizden Gelen" programında, Ortadoğu ve Osmanlı mutfağı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan ödüllü şef Yunus Emre Akkor ve sıcak, samimi sohbetleriyle Hacer Özil'in canlı yayın konuğu olacağım.

usengec-sef-turkmax-gurme-yunus-emre-akkor

Eataly'de Art50 Sergisi, Jazz Kahvaltısı ve Muhteşem İtalyan Peynirleri

Bilim insanlarına göre iyi bir sanat eserine bakmak aşık olmaya eşdeğermiş. "Neden?" derseniz, beynimiz iki durumda da aynı reaksiyonu gösteriyormuş. O zaman bu ne demek? Beğendiğimiz bir sanat eserinin karşısında, aşkın etkilerini yaşıyorsak, hayatımıza biraz daha sanat katmamız şart!:) Ben elimden geleni yapıyorum, ya siz? 

"Çok istiyorum ama sergi gezmeye zamanım yok" diyenlere cevabım hazır: Eataly'de yemek yemeye, alışveriş yapmaya, hatta Zorlu PSM'de bir konser izlemeye geldiğinizde bile arada ziyaret edebileceğiniz çok keyifli bir ücretsiz sergi var. O zaman bakın, hiç bir bahaneniz de kalmadı farkında mısınız? :)

eataly-zorlu-italyan-cenk-akin-usengec-sef

Özlemle Anıyoruz

Cumhuriyetimiz'in kurucusu bir tanecik Atamız'ı, vefatının 77. sene-i devriyesi münasebetiyle, bir kez daha saygıyla ve özlemle anıyoruz. 

Allah O'ndan razı olsun, gani gani rahmet eylesin...

Ataturk-10-kasim-Mustafa-Kemal-Turkiye

Efsane Şef Wolfgang Puck'la Beraber Süper Bir Röportaj ve Pizza Yaptık

21 yıldır Oscar ödül törenlerinin resmi partilerini düzenleyen, 2 Michelin yıldızlı, dünyaca ünlü şef Wolfgang Puck’la, sadece 2 günlüğüne geldiği İstanbul'da, St. Regis Hotel'in terasında bulunan, son dönemin en popüler restoranı Spago'da buluştuk. Küçükken Kardashian kardeşlere yaptığı Mickey Mouse pizzalardan, katıldığı televizyon programlarına, dünyanın en ünlülerine hazırladığı davetlerden, çocuklarına ve gelecek planlarına kadar bol kahkahalı bir röportaj geçekleştirdik.

Aylar önce kendisiyle Spago'yu daha yeni açtıklarında birbirimize söz verdiğimiz o meşhur Füme Somonlu Pizzasını beraber yapmak üzere, Wolfgang Puck'la beraber mutfağa girdik ve birlikte kendi elcağızımızla harika pizzalar hazırlayıp, taş fırının başında pişirdik. Hatta pizzamı öyle beğendi ki, Michelin yıldızlarından birini benimle paylaşmayı, prensipte kabul etti, sağ olsun. Ben de ülkemi temsilen, tüm maharetlerimi sergiledim laf aramızda:)

wolfgang-puck-usengec-sef-roportaj-spago


30 Ekim Tatil mi? 2 Kasım Tatil mi?

Tatil tatil tatil... Tatil güzel şey de bu kadar fazlası iyi mi? Biz aynı anda hep beraber böyle uzun uzun tatil araları verecek kadar zengin bir ülkeyiz de haberimiz mi yok yahu? :)


Bu Ay Doğan Burda Dergilerinden Beef And Fish'de Yazdım

Hey! Neredeyse haber vermeyi unutuyordum görüyor musunuz? Ben bu ay Doğan Burda Dergi Grubunun en iyi Yeme-İçme yayınları arasında bulunan "Beef & Fish" Dergisi'nde yazdım. Ekim sayısındaki 108 ve 109. sayfaları açtığınız anda, bulunduğunuz ortama bir nur gibi doğacağım, haberiniz olsun! :)

usengec-sef-dogan-burda-beef-and-fish

40 Euro'yla Yunan Adası Nasıl Gezilir? :)

Eşimle birlikte 9 günlük bayram tatilini, senenin son sıcak tatil imkanı olarak hayal ederek, kendimizi Bodrum’a atmaya karar verdiğimizde, araya günübirlik bir de Kos Adası seyahatini sıkıştırmayı kafamıza koymuş ve pasaportlarımızı yanımıza almıştık. 

Bayramın birinci gününü eş-dost ziyareti, Türkbükü'ndeki favori mekanımız Pitahaya'da harika bir kahvaltı klasiği gibi ritüellerimize ayırınca, Kos Adası ziyareti için en uygun günü Cuma olarak belirlemiştik. Adaya yaz boyunca hafta içi her gün sefer yapılıyor olması, bizi seçim yaparken oldukça rahatlatmıştı. Ben Kos meydanında Sirtaki yaparken, eşim o kadar rahat mıydı onu bilemem ama, bu konuya sonra geleceğim:)

usengec-sef-sirtaki-dersi-kos-yunan-adasi

Zorlu PSM'de 8 Küp Dolusu Enstalasyonla İstanbul Bienali

Çağdaş sanatın yeni buluşma mekanı olan Zorlu Performans Sanatları Merkezi'nin bu seneki etkinlik takvimi yine dopdolu. Hangi birini sayayım bilemedim ki... Abba şarkılarıyla insanın içini kıpır kıpır eden "Mamma Mia" müzikalinden, kadife sesiyle insanı romantizmin doruklarına çıkaran "Lara Fabian" konserine; eşsiz klasiklerden Shakespeare'nin ölümsüz eseri "Hamlet" oyunundan, ülkemizde de en çok sevilen arajmanların yaratıcısı olan, "J'ai quitte mon pays" ve "Zingarella" gibi pek çok efsane şarkıyla tüm dünyada gönülleri fetheden Cezayirli şarkıcı "Enrico Macias" konserine kadar pek çok etkinlik, Zorlu PSM'de birbirinin ardı sıra gerçekleşiyor. Sadece mideyi değil, ruhumuzu da beslememiz açısından bu tarz etkinliklerle arada kendimizi ödüllendirmemiz ve monotonluktan çıkarmamız nasıl da önemli aslında, sizce de öyle değil mi? :)

zorlu-psm-istanbul-bienali-sonsuzluk-usengec-sef

Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği Tarifi

Bir Yaz boyunca "Aman canım! sevdiğim şeylerin tadına bakamadıktan sonra, hayatın ne anlamı var ki?" diye diye kiloları sen üst üste koy koy, ondan sonra artık resimlerde göbeğini içeri çekemez hale gelince, "amanın tombik tombalak bi' şey oldum" diye panikle! Evet efendim aynen kendimden bahsediyorum! :) Millet Yaz yaklaşırken zayıflama derdine düşer, bende nedense tam tersi. İşi son dakikaya bırakmamak adına, şimdiden biraz dikkat etmeye ve hayatıma da ufaktan ufaktan artık sporu da dahil etmeye başlayacağım. İşte bunun için de size bugün pek sağlıklı ve lezzetli bir Zeytinyağlı Patlıcan Yemeği tarifini, yine her zamanki gibi eğlenceli şekilde ve tüm bildiğim detaylarıyla anlatıyorum. Her zaman dediğim gibi, ben yapabiliyorsam, siz neden yapamayasınız?

acemilere-resimli-zeytinyagli-patlican-yemegi-tarifi