reklam

Hürriyet Cumartesi Eki'yle Kendi Şehrimizden "Bir Turist Gibi" Keyif Aldık

Yaşadığımız şehrin bize sunduğu nimetlerin çoğu zaman farkına bile değiliz. Oysa bir de turistlere bakın! Belki 3-5 günlük bir seyahat için gelip, her yeri karış karış gezer, tüm nimetlerimizin tadına doyasıya varır, alışverişini yapar, tarihi mekanları tek tek dolaşır, her yerden bir hatıra biriktirir ve giderler. Hiç kıskanmayalım! Çünkü aynı şeyi onların memleketine gidince biz de yapıyoruz. Oysa iş, kendi şehrimize, kendi ülkemize gelince, hep bir erteleme hali nedense!:)

Geçtiğimiz hafta, işi gereği artık yurt dışında yaşayan en yakın arkadaşlarımızdan biri, müstakbel eşiyle küçük bir sürpriz yaparak uçağa atlayıp geldi. İlk gün Sultanahmet, Aya Sofya, Topkapı Sarayı derken, teleferikle çıktıkları Pier Loti'de güzel bir kahveyle yorgunluk attılar. Turist kızımıza güzel İstanbulumuz'u ve özellikle de, o en çok merak ettiği "Old İstanbul"u tüm renkleriyle gösterme görevi omuzlarımızdayken, Cumartesi sabah erkenden vapurla Karaköy'e geçmek üzere sözleştik.hurriyet-cumartesi-usengec-sef-sehir-rehberi

Uludağ'a Karşı 5 Yıldızlı Bir İftar ve Konaklama Deneyimi: Hilton Bursa

Dün mübarek Ramazan ayı dolayısıyla hazırladıkları özel iftar menülerini tatmak için, kestane şekeri, İskender ve Uludağ denildiğinde akla ilk gelen şehrimiz Bursa'nın, en kaliteli ve prestijli oteli Hilton'daydım.

Taaa üniversite yıllarımda Bursalı bir kız arkadaşımın bayramı ailesiyle beraber Bursa'da geçirme davetini kabul ettiğimde, dönüş yolu trafiği ve feribot sırası derken 10 saate yakın yollarda geçirmemizi hatırlarım... Dün aynı yolu Yalova'ya kadar feribotla, sonrasını araçla, toplamda sadece1,5 saatte aldığımızı görünce valla gözlerime inanamadım. Anladım ki Bursa da artık, "Hafta sonu gidilecek İstanbul'a yakın yerler" başlığı altında, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanan makale ve listelerde olmayı kesinlikle hak ediyor. Hele de şehrin hemen girişinde sizi tüm endamıyla karşılayan Hilton Bursa Convention Center&Spa gibi bir otel varsa... hilton-bursa-hotel-konaklama--oda

Nohutlu Pazı Yemeği Tarifi (Resimli Anlatım)

Biliyorum ki Ramazan'la birlikte, "akşama ne yemek yapsam?" telaşınız iyice arttı. Bu sebeple bugün size, Diyetisyen Ceylan Akiş'in formülüyle, hem sağlıklı, hem lezzetli bir "Nohutlu Pazı Yemeği"nin nasıl yapılacağını, yine her zamanki gibi adım adım fotoğraflarla anlatmaya çalışacağım. 


Hem bağırsakları çalıştırmaya yarayan, hem de ödem attırıcı özelliği olan bu yemek, aynı zamanda iyi bir vitamin deposu. Pazı gözler için faydası ve kan şekerini düzenleyici özellikleriyle öne çıkarken, nohut da sinir sistemi için öneriliyor. Nohutla bir sıkıntınız yoksa, kolayca yapıp, afiyetle yerken, bana dua edersiniz umarım:)


nohut-pazi-yemek-resimli-kolay-yemek-tarifi

Deniz'den Mutfak Hikayeleri TV Programı'nda Sosyal Medya ve Yemek Konuştuk :)

Instagram ve Facebook'dan sıkı takipçilerimin de bildiği gibi, geçtiğimiz hafta sevgili arkadaşım Şef Deniz Orhun'un Cine5'de yayınlanan "Deniz'den Mutfak Hikayeleri" programında yayın konuğuydum.

Dünya tatlısı, hoşsohbet ve bıcır bıcır bir kız Deniz Şef... Sohbeti çok keyifli. Yüzü devamlı gülüyor. Dobra dobra ve çok eğlenceli. Her şeyden komik bir şey çıkaran insanlar vardır ya, aklı hep muzipliğe çalışan... Aynı ben yani:) O yüzden çok güzel anlaşıyoruz, kanım ekstra kaynıyor, çünkü hep gülüyoruz onunla birlikteyken:)


denizden-mutfak-hikayeleri-usengec-sef-tv

Dekoru İngiliz, Lezzetleri Türk: Sofra London

Dünyada "Michelin Guide" tarafından tavsiye edilen ilk ve tek Türk restoranı olan Sofra London'ı benim gözümde, bundan çok daha önemli kılan bir özelliği daha var ki, o da kurucusu Hüseyin Özer'in tek başına, yoktan var ederek buralara geldiği, ders alınması gereken, çok ilginç hayat hikayesi... 

Türk kültürünü ve mutfağını tanıtmak üzere Hüseyin Bey tarafından, ilk olarak 1981 yılında Londra'da hayata geçirilen Sofra London, Mayfair ve Oxford Street’ten sonra, şimdi İstanbul'da da açılınca, kendisinden dinlemek için sabırsızlandığım bu yükseliş öyküsünü ve Sofra London'ın iddialı lezzetlerini tatmak üzere Karaköy'deki mekanını geçenlerde ziyaret ettim. 

huseyin-ozer-usengec-sef-sofra-london

Kalamış'ın Eşsiz Manzarasına Karşı Sirtaki Keyfi: Ouzo Restaurant

En sevdiğim şarkılardan biri olan ve sözleri Behçet Kemal Çağlar'a, bestesi Münir Nurettin Selçuk'a ait nihavend makamındaki o şahane eser "Yok başka yerin, lütfu ne Yaz'dan, ne de Kış'tan" yani nam-ı diğer "Bir tatlı huzur almaya geldim Kalamış'tan" şarkısının da etkisiyle belki, Kalamış'ı oldum olası çok severim.

Bölgedeki beş yıldızlı en yeni otel olan Wyndham Grand İstanbul Kalamış, dünyanın en prestijli seyahat sitelerinden booking.com tarafından "Mükemmellik Ödülü" aldığından beridir, ilk fırsatta gitmek için sabırsızlanıyordum ki, "Bi' Mutfak iki Şef" ekibinden sevgili dostlarım Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak, yine güzel bir organizasyona imza atarak, otelin teras katında yer alan Ouzo Roof Restaurant'da bir tadım buluşması daveti verdiler. 

wyndham-grand-istanbul-kalamis-usengec-sef

Venedik Sarayı'nda Stil Sahibi İki İtalyan...

Güneş gözlüklerine bayılırım. Ya siz? Renk renk, model model olsun ve her kıyafet değiştirdiğimde en uygun olanını seçeyim, çocuklar gibi sevinirim valla. Başka da böylesine tutkunu olduğum bir alışveriş modeli yok sanırım. Düşünüyorum da, aa valla yok!:)) Neden sevmeyeyim ki? Bir kere, bu sıcakta, o dapdar kabinlere girip, "giy-çıkar" derdi yok, hemen tık diye takıyorsun gözüne ve bir aynaya bakıyorsun, oldu oldu; olmadı, gelsin sıradaki! En nihayetinde biri illa ki olacak:) 


italia-independent-fiat-500x-venedik-sarayi