reklam

Üşengeç Şef Takipçi Buluşmalarının İlki Caffe Nero'da Gerçekleşti:)

Beni sosyal medya hesaplarımdan da takip eden canım okuyucularımla artık buluşma vakti çoktaaan gelmişti de geçiyordu. Biz de işte bunlardan ilkini geçenlerde gerçekleştirdik. "Aaa, ne zaman ya, ama benim niye haberim olmadı?" diyorsanız, pes yani! Bizim mis gibi takipçi buluşmamızı, ruhunuzun duymamasının sebebi acaba "henüz benim rengarenk instagram hesabımı takibe almamış olmanız olabilir mi acaba?" diye bir kendi kendinize sorun bakalım!:) 

Efendiiiim... Herkesle aynı anda buluşmayı gönül ister ama devasa bir "iftar çadırı" bile kursak, bi'tanecik Türkiyemin ve hatta dünyanın dört bir köşesinden beni takip eden, ailesinden biri gibi sevdiğini, her fırsatta belli eden caaanım okuyucularıma yine yeterli gelmezdi ki. O zaman "ne yapalım- ne yapalım" diye düşünürken, dedik ki "bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır". Madem ki öyle, eh hadi "kahve bahane" diyelim ve şahane bir sohbet gerçekleştirelim!:) 

Caffe-nero-usengec-sef-bulusma

Virgin Radio'da Geveze Show'da Canlı Yayın Konuğuydum. Bizi Dinlemek İster miydiniz?:)

Sosyal Medya Hesaplarımın sıkı takipçilerinin çok iyi bildiği gibi geçen hafta Virgin Radio'da Geveze Show'un canlı yayın konuğuydum.

Yayınımız hafta içi sabah saatlerinde olduğu için, dinlemeyi çok istemesine rağmen iş yerlerinde bu imkanı bulamayacak okuyucularım, benden kayıt almamı rica edince, tabi ki kırmadım. Sürprizim az sonra:)

Sabah 9:00 gibi konuk edileceğim yayın için "Radyodan Sonraki en Büyük İcat" olan Karnaval Radyo'ya geldim. Ofis binasına girdiğimizde, en ufak bir heyecan belirtisi göstermez halde, başta gerçekten çok sakindim. 

geveze-show-usengec-sef-virgin-radio-karnaval 

Bu Kilolar Gidecek Çünkü Diyetisyenim Hep Yanımda... Diyetkolik

Öncelikle Instagram takipçilerime ufaktan bir teessüf ederek bugünkü yazıma başlamak istiyorum. "N'ooldu da dellendi bizim kız?" demeyin işte! Benim de kendimce haklı sebeplerim var, kalbim kırıldı bi'kere...Fırk fırk! Sustum sabrettim hatta unutmaya çalıştım ama belki yaptıkları ayıbı anlar, gönlümü almaya çalışırlar diyerek, sonunda içime atmamaya karar verdim:)) Efendim, geçenlerde bir gün Instagram hesabımdan şöyle bir yazı paylaştım:

"Ay ben göz göre göre tam bi' "Dana Jambon" olmuşum ya! Yaz gelmeden acilen bi 4-5 kilo vermem lazım, ama nasıl?"

Şimdi bu her ne kadar doğru bile olsa, insan doğal olarak, canından çok sevdiği takipçilerinden şöyle cevaplar bekliyor:

-Sen mi "dana jambon"? Eh pes yani!
-Aaa canım fıstık gibisin. Saçmalama Allah aşkına
-Sen son zamanlarda hiç aynaya baktın mı, delirmişsin neren kilolu yahu? vesaire vesaire... 


diyetkolik-diyetkolikcom-kilo-vermek

Çocuğunuza Bale Eğitim Bursu Kazandırmak İster miydiniz?

En çok öğrenmek istediğim enstrümanlardan biri olan "Piyano" konusunda ders almak için, iyi bir kurs araştırırken, kendime Bağdat Caddesi'nde çok merkezi bir Sanat Merkezi buldum. St.Joseph mezunu, kendisi de müziğe yıllarını adamış bir gencin sahibi olduğu bu mekana, büyük bir heyecan içerisinde girdim ve kendisiyle tanıştım.

Müzik eğitiminin daha küçük bir çocukken alınmasını savunanlar gibi, eğer şakacıktan da olsa, "bunun için, az-biraz geç kalmadınız mı?" tarzı bir yaklaşımı olsaydı, eminim ki hemencecik hevesim kırılır, en fazla teşekkür eder ve çıkardım. Ama tam tersine çok canayakın ve teşvik edici konuşup da, insanın içinde istek olduktan sonra, bu konuya yeterli ve düzenli zaman ayırdıkça ve tekrarlı çalışma yani bol bol pratik yaparak, her yaşta her şeyin mümkün olduğunu söylediğinde, inanmazsınız ama çocuklar gibi sevindim ve motive oldum:) 

cadde-sanat-merkezi-piyano-dersi


Madagascar Live Show'a Çocuklu ya da Çocuksuz Kendiniz İçin Gidin:)

Dreamworks'ün tüm dünyada gişe rekorları kıran Madagascar filmini bilmeyeniniz yoktur herhalde. İşte o animasyondan ilham alınarak hazırlanan ve bugüne kadar bir çok Avrupa ülkesinde sahnelenerek, milyonlarca kişiyi büyüleyen Madagascar Live Show, 2015 dünya turnesine  Türkiye'den başlar da ben gitmez miyim? :) 

Madagascar filminin birbirinden şeker karakterleri, Arslan Alex, Zebra Marty, Zürafa Melma ve Su aygırı Gloria’nın New York Hayvanat Bahçesi'nden, Kral Julien’in çılgın Madagascar dünyasına uzanan kaçış serüvenlerini konu alan müzikal havasındaki bu komik şov, ister çocuğunuz, ister yeğeniniz, kardeşiniz vs. için ya da hiiiç yanınıza çocuğa gerek yok, kendinize keyifli bir zaman hediye etmek amacıyla, tamamen içinizdeki çocuğu eğlendirmek için gidilecek kalitede güzel bir gösteri olmuş.


madagascar-live-show-istanbul-cocuk-gosteri

Oscar Partylerinin Efsane Şefi Wolfgang Puck Spago'yu İstanbul'a Getirdi

Hem iki Michelin yıldızlı, hem de üst üste 21 senedir Oscar ödül törenlerinin resmi partilerini düzenleyen dünyaca ünlü bir şef düşünün... Hepsine yetiştiği 24 lüks restoranı, sunduğu premium catering hizmetleri ile mevsime uygun kaliteli malzemelerle hazırlamaya büyük önem verdiği menülerinde, dönemin popüler trendlerinden "çiftlikten masaya" akımına gönül vermiş, gastronomik tutkusunu "İyi Ye, Sev, Yaşa" felsefesi ile yansıtan bu şef, tabi ki Wolfgang Puck'dan başkası değil.

Beverly Hills, Las Vegas, Hawaii, Londra, Dubai ve Bahreyn derken, "Spago" isimli ikonik restoranlarıyla mutfak sanatları, servis ve stil açısından trendleri belirleyen bu ödüllü Şef, eşiyle birlikte Ali Koç ve eşinin misafiri olarak geldiği Göcek, Bodrum ve İstanbul ziyareti sonrası Türkiye'den öylesine etkileniyor ki, restaurant açma teklifi geldiğinde, hayran kaldığı İstanbul'a da bir Spago Restaurant kazandırmayı seve seve kabul ediyor.


Kabak Yemeği Tarifi

Aaa bir baktım da inanamadım. Adım adım resimli yemek tariflerimden anlatmayalı bir hayli zaman olmuş. Benim canım takipçilerimden gelen istekler doğrultusunda, hazır mevsimi de gelmişken size kolayca yapıp, afiyetle yiyebileceğiniz Kabak Yemeği Tarifimi yazmaya karar verdim ben de... 

Yeni evlisi, bekarı, öğrencisi, genci-yaşlısı, kadını-erkeği hiç fark etmez, hepiniz bu tarifle en güzel Kabak yemeğini evinizde yapabileceksiniz. Lafı fazla uzatmadan işte anlatmaya başlıyorum hemen. Hazır mıyız? :)


kabak-yemegi-tarifi-resimli

Haliç Kıyısında Güzel Bir Hafta Sonu Kaçamağı...Lazzoni Hotel

Başka şehirlerden veya ülkelerden iş veya tatil amaçlı gelip, nerede kalacağını bilemeyen takipçilerimden, kendi deneyimlediğim otellerden izlenimlerimi daha fazla yazmam konusunda rica mailleri alıyorum. 

Evvelki hafta sonu, kar kış biraz durulup da, güneş de nihayet gül yüzünü göstermeye başlayınca, biz de bu güzel bahaneyle, kendimizi minik bir tatille ödüllendirmek istedik ve İstanbul'da bu sene başında açılan 5 yıldızlı Lazzoni Hotel'de bulutsuz masmavi bir gökyüzüne perdeleri araladık:)

lazzoni-hotel-usengec-sef

Kısır Tarifi

Çocukluğumdan beri güzel yapılmış Kısır'a bayılırım. Misafir gelsin gelmesin, her fırsatta içinden gelerek, kekler, börekler, sarmalar, dolmalar, poğaçalar, pastalar, hatta hiç üşenmeden dondurmalar bile hazırlayan annemin mutfağında, Kısır'a bi' türlü sıra gelemediğinden olsa gerek; başkalarının evine bir davete gittiğimizde, ikramlar arasında, başka hiçbir şey değil ama, layığıyla hazırlanmış, bol malzemeli bir Kısır olması için dua ederdim:)


Şimdi size, öz anneciğinizin yapmayacağı bir jest yapıp, kendimi bildim bileli en sevdiğim şekliyle, tadına bir bakanın bir daha unutamadığı ve illa tarifini istediği "Kısır"ımı, yine her zamanki gibi adım adım fotoğraflı, en basit anlatımlı tarifiyle paylaşıyorum.
DB Berdan MBFW İstanbul 2015 Sonbahar-Kış Koleksiyonu Defilesindeydim

Aşırı yoğun iş programımdan ötürü, bu seneki Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'da, geçen senelere oranlar çok daha seçici davranarak, sadece en çok beğendiğim tasarımcıların koleksiyonlarını izlemeye gittim. İşte bunlardan bir tanesi de, her koleksiyonunda, toplumun ayrı bir önyargısına eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşan DB Berdan defilesiydi. 

103 Yıllık Maziye Sahip Develi Kebabın Asırlık Lezzeti

Bi'tanecik canım arkadaşım Özlem Mekik, arayıp da "seni çok özel bir geceye davet etmek istiyorum" dediğinde açıkçası bu kadarını hayal bile edememiştim. Ne de olsa kendimi kontrol ederim düşüncesiyle, hangi akla hizmetse, Diyetisyen danışmanlığında hayatımda ilk kez yapacağım gerçek manadaki diyetimin ilk gününü nasıl yaptıysam, tam da Özlem'in "Develi Kebap" davetinin olduğu güne denk getirmeyi başarmışım ya. İrademe nasıl güveniyorsam artık! :)arif-develi-usengec-sef-develi-kebap

İspanya ve İtalya'nın Meşhur Tatlı ve Tuzlu Lezzetleri Loco N Matto'da

Filmlere konu olacak bir macerayla, kurumsal hayatı terk ederek, sevdiği lezzetin peşinden giden bir Banka Müdürü hayal edin... İber yarımadasının lezzetli mutfağını Endülüs baharatlarıyla süslemek daha cazip geldiği için, "güzelim" kariyerinden vazgeçip, öylesine çılgın bir girişimcilik örneği gösteriyor ki, İspanya ve İtalya'da işin eğitimini alarak ustalaştıktan sonra İstanbul'a dönüp, iki kardeş ortak olarak bir dükkan açıyorlar. Markalarına da her iki ülkenin de dilinde "çılgın" kelimesinin karşılığı olan "Loco" ve "Matto" ismini koyuyorlar. İşte "Loco N Matto"nun başlangıç hikayesi, bu minik Cafe'nin cıvıl cıvıl ambiyansını yansıtır şekilde böylesine renkli... 


loco-matto-churros-ispanyo-tatli

Kıyma Nasıl Dondurulursa, Gerekince Daha Çabuk ve Sağlıklı Çözülür?

İşte bugün sizinle, farklı metodlar deneye deneye, nihayetinde en doğrusunu bulduğum ve acilen lazım olduğu anda, istediğim miktarda dondurulmuş kıymayı en hızlı ve sağlıklı şekilde çözmek için en iyi yöntem olduğuna inandığım, o çok gizli formülümü paylaşacağım. Ama başka kimseciklere söylemek yok. Aramızda! :)

Farz edin ki kıymayı kasaptan veya marketten aldınız ve eve geldiniz. Belki 500 gram belki 1 kg, her ne kadarsa artık... Diyelim ki hemen o anda kullanmayacaksınız ve ara ara yemeklerinize katarak ufak ufak miktarlarla, uzun sürede tüketmek niyetindesiniz. Eee derin dondurucuya nasıl kaldıracaksınız o zaman? Hadi bakalım cevap verin! I-ıh! İşte öyle değil... Aaaa hayır canım, ne alaka? Heh tabi tabi öyle yapın da, sonra çözülmek nedir bilmesin. Efendim efendiim? Sabahtan dışarı çıkarıp, akşamında kullanmak mı? Eyvaaah eyvah! :))