reklam

Çamlıca'da Doğa ve Cüzdan Dostu Bir "Et Mekan"

Sosyalleşmelerimizin çoğu yeme içme üzerine biliyorsunuz... Yakın arkadaşlarımızla son bir kaç aydır muhabbet şu:

- Çamlıca'da Et Mekan adında bir mekan var, etleri öyle lezzetli ki üşenmeyip karşıdan geliyoruz
- Hadi canım! Sen hayatta o trafiğe girip de köprü geçmezsin normalde. "O derece!" diyorsun yani?
- Valla o derece. Gidelim bir gün beraber?
- Tamam bir hafta sonu ayarlayıp gidelim

Veeeee işte bunca tavsiyenin üzerine nihayet Et Mekan Steakhouse'dayım. Bakalım anlatıldığı kadar var mıymış, bir de biz deneyelim değil mi ama? :)


et-mekan-steakhouse-camlica

Karaoke Zamanıysa Bir Şarkı da Üşengeç Şef'den Geliyor: "La Vie En Rose"

Çocukluğumda şimdikinden bin kat daha yüksek bir özgüvenle, gelen şarkı ve taklit ricalarını kıramaz ve her fırsatta "hayranlarıma" Erol Evgin, Zeki Müren, Tanju Okan, Ajda Pekkan, Nükhet Duru, Nilüfer, Metin Akpınar, Zeki Alasya, Adile Naşit, vs. taklitleri yapar, kılıktan kılığa girerdim. Okulda da bu özelliklerim sayesinde nice ders kaynamış ve sınıf arkadaşlarım kaç sözlü sınavdan yırtmışlardır kim bilir:) İşte bu yüzden Hard Rock Cafe İstanbul'da Karaoke Gecesine davet edildiğimde hemen o yıllarım geldi gözümün önüne... Yoksa yoksa sahnelere geri dönme zamanım gelmiş miydi? "Du' bakalım hemen heveslenme" dedim kendi kendime... "Önce ortamı bir gör hele"!


hard-rock-cafe-istanbul-usengec-sef

Mama Shelter Jazz Brunch'la Zamanda Yolculuğa Çıktık

İstanbul’un ilk Philippe Starck imzalı oteli olan Mama Shelter'ı, daha önce Paris'ten bildiğim için, 2 sene kadar önce İstanbul'da açıldığında da ilk müşterilerinden biri ben olmuştum. Düşünün ki henüz daha giriş kısmının betonu yeni dökülmüştü ve iz bırakmamak için yanından dikkatlice geçmek gerekiyordu:)

Şehrin en merkezi, kültürel ve dinamik lokasyonlarından biri olan İstiklal Caddesinde ve Demirören AVM ile aynı binada yer alan Mama Shelter, renkli ve rahat atmosferiyle kısa sürede Beyoğlu'nun o kozmopolit yapısına uygun olarak, yerli yabancı farklı farklı kültürlerden insanların en sevdiği buluşma noktalarından biri haline geldi.


mama-shelter-istanbul-jazz-brunch

Buram Buram Kahve Kokusu İstanbul'u Sardı Geçti

Kahve tutkusu bambaşka bir şey sanırım. Onsuz güne başlayamayan, mecburen başlasa da adeta "aradığınız kişiye ulaşılamıyor" mesajı verecek kadar, aklını başına toplamakta zorlanıp, sorduğunuz sorulara sadece boş boş bakan insanlar tanıyorum. "Afyonum patlamadı" diyorsa, vardır bir bildiği... Çözüm: Hemen bi' kahve!:)

Siz de böylesi bir kahve severseniz, belki yadırgayacaksınız ama üniversitede, sabahlara kadar hiç uyumaksızın, aynı gün 3 sınava çalıştığım günlerde bile hiç kahve aramadım ben:) Bir dönem Neskafeyi sevdirmeye çalıştılar ama tadı bana acı geldiği için içine o kadar çok şeker atıyordum ki, en iyisi içmeyeyim dedim.

kopuklu-turk-kahvesi-nasil-yapilir

Şu Faydalarına Bakın! Bu Ceviz de İyice Çetin Ceviz Çıktı:)

Bende Hipoglisemi olduğu için, öğün aralarında veya uzun süre aç kaldığımda çantamda ya da masamda hemen elimin altında bulundurduğum en sevdiğim kurtarıcılardandır Ceviz...  Bu yüzden geçtiğimiz ay katıldığım etkinliklerin benim için en önemlilerinden birisi de California Walnut Commission tarafından Radisson Blu Hotel’de düzenlenen, Cevizin sağlık ve beslenme avantajlarının, uygulamalarla anlatıldığı davetti.

Genç görünmeyi, kalbinin sağlam çalışmasını ve hafızasının kuvvetli olmasını kim istemez ki? İşte o zaman "Ceviz" tüketmelisin diyor uzmanlar:)


kaliforniya-cevizi-california walnut

Eldeki Malzemelerle Bir Kedi Evi Nasıl Yapılır? (DIY)

Tek kelimeyle donuyorum ve bu soğuk havayı kendimce protesto etmek için de, mümkün olduğu kadar dışarı çıkmamaya çalışıyorum. İlla çıkmam gerektiği zaman da lahana gibi kat kat giyiniyorum. O da kapalı ve sıcak yerlerde sıkıntı veriyor, hadi bakalım teker teker çıkar, dışarı çıkarken yine giy derkeeeeen, tamam kıştan aldım ben hevesimi. Bahar gelsin artık hadi yeter ama:)

Geceleri kaloriferler haldır haldır yanarken, normal bir yorganla başlayan uyku merasimim, sabaha doğru kaloriferin kapanmasıyla, oda iyice soğumaya başlayınca, uykum kaçmasın diye gözümü bile açmadan, el yordamıyla komidinin üzerinden çekip çekip, üstüme attığım battaniyelerle savaşa dönüşüyor. Düşünün ki kaloriferli evde, üstümde kat kat yorgan, battaniyeler ve ayaklarda ayıptır söylemesi 2 kat kalın çoraplar varken (evet çok seksi farkındayım) ben hala üşüyorken, bir de mecburen dışarda yaşamak zorunda kalanlar ne yapsın? İşte bu yüzden kışı hiç mi hiç sevmiyorum. İnsanlar için belediyelerin çeşitli hizmetleri var, kapalı salonlarda onları misafir ediyorlar Allahtan... Peki ya sokak hayvanları? Kar kaplamışken her yeri, dışarısı buz gibiyken, onlar nereden yiyecek ve su bulacak da, nerelerde kendini soğuktan muhafaza edecekler?

usengec-sef-kedi

Vanilyalı Meyvalı Cupcake Tarifi

Geçen hafta, sadece Arzum markasında olan ürünleri keşfetmek için, ünlü Şef Deniz Orhun'un Cine 5'de her gün saat 17:00'de yayınlanan "Deniz'den Mutfak Hikayeleri" programının çekildiği stüdyo mutfakta buluştuk. Artık herkesin birbirine iyice kaynaştığı Blogger arkadaşlarla gruplara ayrıldık ve verilen tariflere uygun olarak, Deniz Şef'in ev sahipliğinde hem çeşit çeşit yemekler yaptık, hem de gırgır - şamata harika bir gün geçirdik.

Ben yine sizleri de düşündüm ve o curcuna içinde bile tüm adımları tek tek fotoğraflamaya çalıştım. İlk olarak Vanilyalı bir Muffin yapıldı. Onlar buna "Cupcake" deseler de üstüne o kremalı zımbırtılardan konmadığı müddetçe, yalnız kaldığımızda ben kendisine "muffin" diyorum. Artık siz hangisini isterseniz söyleyebilirsiniz:)) 

Şimdi "Bize de tarif!" diyenlerinizi duyar gibiyim kuzucuklarım. Aman da Üşengeç Şef'inin bi'taneleri!:) Hadi o zaman hep birlikte çooook kolay bir Cupcake yapalım. 

resimli-muffin-cupcake-tarifi

Kolay Su Böreği Yapmayı Anlattığım Video Yayında:)

Sizlerden gelen geri dönüşlerden görüyorum ki, adım adım resimli yemek tariflerimi çok beğeniyorsunuz. Aşağı doğru adım adım giden resimler ve açıklamalara bakarken, takip etmesi çok rahat oluyor değil mi? :)

Bu sayede siz de bir yandan tarifi aşama aşama uygularken, resimlere de baka baka kontrol etmesi de, yapması da daha kolay olduğu için, açıkçası ben de böyle anlatmayı çok seviyorum. 


Dertli Gönüllere Giren... İşte Benim Zeki Müren...

Ben daha henüz ortalarda yokken, yani bundan yıllar yıllar önce, annem ve babam Çakıl Gazinosu'nda sahne alan Zeki Müren'e gitmeye karar verirler. Onlar hazırlanırken, kendi de dışarı çıkacak diye heveslenen, oysa evde ananesiyle bırakacakları 2 yaşındaki oğullarına -ki kendisi abim olur- arkalarından ağlamasın diye "biz iğne olmaya doktora gidiyoruz" diye mini minnacıcık, beyaz bir yalan uydururlar. "İğne" ve "doktor" kelimelerini aynı cümlede duyan çocuk, içinden "hadi bakalım öyle olsun" demiş olacak ki, gelmek için çok ısrar etmez ve yatar uyur. 

iste-benim-zeki-muren-sergisi

Bir Gazi Torunu Olarak Sarıkamış Şehitlerinin 100. Yılını Anmadan Olmaz

Hayatım boyunca hiç dedem olmadı benim. Babaannem de ... Aile büyüklerimden tek tanıma şansım olan, çok sevdiğim ananemi de daha ilkokula başladığım yıllarda, ansızın kaybettiğimiz için, torunlara bahşedilen o özel ve ayrıcalıklı sevgiden, ilgiden ve o tatlı şımartılmalardan, biraz mahrum hissederdim hep kendimi. 


Salt Galata'da Osmanlı Bankası Arşivinin Sergilendiği Müzeyi Gezdim

Aralık ayının nasıl geçtiğini anlamadım desem yeridir. Her gün, hatta günün farklı farklı saat dilimlerinde, başka başka etkinliklere, davetlere, galalara ve projelere koşturdum durdum. Bu kadar koşuşturma arasında hem blogumun 2. yılını ve hem de yeni yılı birlikte kutlamak adına, "insanlık için küçük, benim için büyük" (!) bir organizasyona imza atarak, değerli okuyucularıma bir de hediye sürprizi yaptım ve katılan herkese tek tek teşekkür edip, cevap yazmaya çalıştım biliyorsunuz. 

usengec-sef-the-public-hotel

Plaza Çalışanlarına Uygun Fiyata 5 Yıldızlı Açık Büfe Öğle Yemeği Olur mu?

Senenin 2015 olmasına neredeyse 2 güncük kala size, geçtiğimiz hafta Sheraton İstanbul Maslak Hotel'e davet edildiğim Cafe 333'ün yeni Açık Büfe öğle yemeği tadımından bahsetmek isterim.


sheraton-hotel-acik-bufe-ogle-yemegi

Cheesecake Tarifi

Haftasonu motivasyonu olsun da, canınız çeker de yapmak ve kendinizi mükafatlandırmak isterseniz, elinizin altına bulunsun diye, bugün size "kolay ve lezzetli bir "Klasik Cheesecake Tarifi" mi anlatsam acaba?" diye düşünüyorum. "Eveeeeet!" dediğinizi duyar gibiyim yavrucuklarım... Duyar gibiyim kuzucuklarım:) Hadi madem ne duruyoruz? Cheesecake yapsak ya! Ben en iyisi malzemeleri saymaya başlayayım:)

adim-adim-resimli-cheesecake-tarifi-usengec-sef

Mevlid Kandiliniz Mübarek Olsun

mevlid-kandiliniz-mubarek-olsun