reklam

Öyle Bir André Rieu Konseri İzledik ki Tadından Yenmez

Geçen gece André Rieu konserindeydim. Baştan söyleyeyim: Bu adam bi' harika dostum! :)

Şimdi size yalancıktan "ah ben klasik müziğe bayılırım, zaten televizyonda da sadece belgesel ve klasik müzik konseri izlerim" filan diye atıp tutmayacağımı, beni yakından tanıyan, devamlı okuyucularım çok iyi bilir. Bende her şey, neyse o! :) Opera, bale tarzı etkinlikler ve ağır klasik müzik konserlerine pek bayıldığımı söyleyemem.

André Rieu konser videolarımı aşağıda görünce, sizin de hak vereceğiniz gibi, o alışık olduğumuz, hani daha 5. dakikasında "ben müziğe böyle daha iyi konsantre oluyorum" yalanıyla gözlerin kapanarak, tatlı rüyalara dalınan, hatta iyice abartılıp, arada horlama sesleri duymaya bile pek şaşırmadığımız, sıkıcı klasik müzik konserleriyle hiiiç ama hiç alakası yok. Tam tersine, isteseniz de yerinizde duramıyorsunuz ki. 

andre-rieu-konseri-istanbul-usengec-sef

Muhteşem Yüzyıl Sergisinin Muhteşem Galasındaydım

Gazetelerde dünden beri yayınlanan Halit Ergenç'in, Muhteşem Yüzyıl dizisinde hayat verdiği Kanuni Sultan Süleyman rolündeki kostümü ile hazırlanmış kendi heykeliyle olan pozlarını, hatta birlikte çektiği "selfie"lerini görmüşsünüzdür diye tahmin ediyorum. Haberin detayında, kendini ilk defa dışarıdan bu şekilde gördüğü için, başta bayağı yadırgamasına rağmen, etrafına belli etmemeye çalıştığını, ama içinde fırtınalar koptuğunu söylemiş ya hani?... Bence az bile demiş. Çünkü Heykeltıraş Murat Daşkın tarafından hazırlanan bu silikon heykelde, Sülüman'ın gözlerinin ifadesinden, ellerinin üzerindeki damarlara kadar, tüm detaylarıyla birebir, yani kelimenin tam anlamıyla "Hiper Realist" bir çalışma ortaya konmuş. Sadece onun da değil, filmdeki pek çok karakterin heykelleri hazırlanmış ve karşılarındayken heyecanlanmamak mümkün değil gerçekten...

Peki bu heykellerin ne amaçla hazırlandığını ve nerede sergilendiğini merak ediyor musunuz? İşte bu soruların cevaplarını alıp, size de anlatabilmek için, bu gece Uniq Müze'de, özel davetlisi olduğum "Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam" Sergisinin Galası'ndaydım.

muhtesem-yuzyil-teshiri-ihtisam-sergisi-süleyman

Muhteşem Yüzyıl Teşhir-i İhtişam Sergisi Uniq Müze'de Açıldı

Dünyanın 55 ülkesinde yayınlanarak, izleyici rekorları kıran ve tüm oyuncularına uzak diyarlarda bile ciddi hayran kitleleri oluşturan, Tims Productions yapımı "Muhteşem Yüzyıl" dizisinin dünya çapındaki sergi prodüksiyonu "Muhteşem Yüzyıl: Teşhir-i İhtişam", Uniq Müze'de 28 Kasım'dan  itibaren kapılarını ziyaretçilerine açıyor.

"Muhteşem Yüzyıl" dizisi için, dizi setinin birebir mekanlarının 2500 metrekarelik bir alanda kurulmasıyla hazırlanan bu sergi; Kanuni'nin ve Hürrem'in gözünden imparatorluğun nasıl idare edildiğini, içinde bulundukları güç ve ihtişamı, göz kamaştıran zenginliğin ortasında yaşanan tüm entrikaları, Sultanların, Şehzadelerin ve Paşaların nasıl ve nerelerde yaşadığını ziyaretçilerine etkileyici bir deneyimle bizzat yaşatıyor.

Muhtesem-yuzyil-teshiri-ihtisam-sergisi-suleyman

Favori Sağlıklı Atıştırmalıklarımdan Cranberry ve Pikan

Biliyorsunuz ki genelde beslenme uzmanları tarafından gün içinde 3 ana ve 3 ara öğün yenilmesi tavsiye ediliyor. "He canım he... Biliyoruz da ne kadar uyguluyoruz?" derseniz, ben de size "aaa ben saati saatine öğünlerime uyarım, yoksa siz yapamıyor musunuz ıyyy?" diye hava atacak halde birisi hiç değilim. Bir çalışma aşığı olarak, kendimi işlere öyle bir kaptırıyorum ki, öğle yemeğimin geç saatlere sarktığı çok oluyor. Örneğin: Bugün... Mmm biraz da dün ve ondan önceki gün... Bu gidişle sanırım yarın da böyle olucak ve bu durum hep böyle sürüp gidecek. Bir de bende Hipoglisemi var yani düşünün... 

Kan şekeri seviyemi dalgalandırmamak için ne mi yapıyorum? Çalışma masamın üstünü görmelisiniz. Hareket etmiş olayım diye sabahtan itibaren gidip gelip sebilden bizzat doldurarak devamlı içtiğim ve gün içinde 2,5 hatta 3 litreye tamamlamaya çalıştığım için yanıma, sürahi kadar büyük bir bardakla su ve ara öğün olarak da sağlıklı atıştırmalıklar alıyorum. Yani tuzlanmamış, soslanmamış haliyle Ceviz, Fındık, Badem ve bunlara ilaveten kurutulmuş Cranberry ve Blueberry gibi... Bunları da abartmadan, azar azar, yani birer ikişer yiyoruz, avuç avuç değil tabi... Bu konuda da baştan anlaşalım:)


Kanal D'nin Yeni Dizisi "Şeref Meselesi" ile Pazar Akşamları İple Çekilecek

Bi' düşünün... Bütün bir hafta boyunca belki işyerinde, belki okulda, belki yollarda ama illaki hayatın koşuşturması içinde ruhen ve bedenen yorulmuşsunuz. Hafta sonu gelince, bu sefer de keyif için bir yerlere yetişip, olabildiğince sosyalleşme telaşında, hala henüz dinlenme fırsatı bulamamışken, hooop diye Pazar akşamı olmuş bile... Ailece yenen bir akşam yemeğinden sonra mideniz bayram yapmış... En rahat eşofmanlarınızı çekip, demli çayınız elinizde, evinizdeki en sevdiğiniz koltuğa yayılmışsınız ama ertesi gün yine iş var diye de, içiniz biraz buruk belli ki... Tam da haftasonun o son ve en değerli saatlerini, bu his karmaşası içinde yaşadığınız böyle bir akşamda, sürükleyici hikayesiyle sizi içine alıp, yeri geldiğinde nefesinizi keserken, yeri geldiğinde kafanızı dağıtacak, bazen kahkahalar attırıp, bazen hırslandıracak ve müzikleriyle başka diyarlara götürecek efsane bir dizi film başlıyor desem, ne dersiniz? Kanal D'nin "Şeref Meselesi" işte böyle bir dizi...

seref-meselesi-kanald-kerem-bursin-sukru-ozyildiz

Müjdeler olsun!

Üşengeç Şef Hürriyet'in En iyi Blog Oscarları Yarışmasında ön elemeyi geçti ve ilk 10'a kaldı. Bundan sonrasında Juri Oylamasıyla ik 3'e seçilenler ise 10 Aralık'ta açıklanacak. Hadi hayırlısı inşallah! :)

Oylarıyla yanımda olan herkese ama herrrrkese kalpten teşekkürler!

hurriyet-bumerang-en-iyi-blog-usengec-sef

Kameralar Karşısında Yemek yapmak mı? Pehh! Bebek İşi:)

Bu bir haftalık ayrılıkta beni ne çok özlediğinizi adım gibi biliyorum. Neden mi? Ben de sizleri çok özledim ve bu hislerim karşılıksız olamayacak kadar güçlü de ondan:) Sosyal Medya takipçilerim, eminim ki bu sürede tatilde olduğumdan haberdarlardır, çünkü orada da boş durmadım ve bol bol paylaşımlar yaptım ve size çok daha eğlenceli yazılar hazırlamak için çılgın gibi malzeme topladım. Beklediğinize umarım ki değecek! :)

Şimdi gelelim, gerçekleştiği günden beri, acele edip, işin büyüsünü bozmamak adına, size anlatmamak için kendimi zor tuttuğum müjdeli bir haberin anonsuna...

usengec-sef-televizyon-cekimi-yemek-tarifleri

Türk modacılar Lüks Perakende Mağazalarla Orta Doğu'ya açılıyor

Geçtiğimiz hafta, Yıldırım Mayruk, Özgür Masur, Gamze Saraçoğlu, Barbaros Şansal, Özlem Süer, Tuvana Büyükçınar, Raisa Vanessa Sason, Zeynep Erdoğan, Zeynep Tosun ve Hatice Gökçe gibi birbirinden değerli Türk tasarımcıların ürünlerini, dünya pazarlarında daha erişilebilir hale getirmek ve yakın coğrafyadaki ülkelerde, Türkiye için "yüksek moda ve tasarım ülkesi" algısının oluşmasına destek vermek amacıyla, genç iş kadını Hatice Aydeniz tarafından yaratılan, lüks perakende mağazalar zinciri "Hadije" markasının Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilen lansmanındaydım.
Köfte Tarifi

Çoğunlukla evinden veya ailesinden uzak kalanların burunlarında tüten ve adını "Anne Köftesi" koydukları, maydanozlu, leziz ve tam kıvamında ev yapımı köfte harcının nasıl hazırlanacağını, adım adım resimli ve en kolay tarifiyle size Anne Köftesi Tarifi yazımda anlatmıştım hatırlarsanız.Bu tarifle şimdi hiç zorlanmadan yapabileceğinize göre, dondurucuda köftelerinizin hazır olduğunu varsayarak, artık canınız çektiğinde, tavada, ızgarada veya fırında, her nasıl istiyorsanız hemen pişirip, afiyetle yiyebilirsiniz demektir.


Ege Lezzetleri Deyince Yine Alaçatı Asma Yaprağı...

Hazır Ege'nin kalbindeyken, Ege Mutfağının hakkını, tam da hak ettiği şekilde vermek için, bütün araştırmalarımız "en iyisi o!" diye bizi yine ve sadece bu mekana yönlendirdiği için, Kurban Bayramı'ndan bir gece önce, Alaçatı'daki Asma Yaprağı'ndaydık. 

O esnada İstanbul'dakiler şakır şakır yağan yağmura doymuşken, biz Alaçatı'da, yazdan kalma güzel bir sonbahar akşamında, ağaçlar altındaki bu keyifli bahçenin giriş kapısında Asma Yaprağı'nın tatlı ve hamarat Sahibesi Ayşe Nur Mıhçı tarafından güleryüzle karşılandık.

asma-yapragi-alacati-ege-mezeleri
Kızılcıklı Yaprak Sarma

Anne Köftesinin Harcı Nasıl Hazırlanır?

Dışarıda yediğim köftelerde, tam anlamıyla hasretini çektiğim o maydanozlu anne köftesi tadını bulamayınca, tabi ki de iş başa düştü. Dedim ki "damak tadıma en uygun köfteyi kendim hazırlayayım, derin dondurucuya atayım ve lazım oldukça da, istediğim miktarda çıkarır çıkarır pişiririm."... Kolları sıvadım ve yaptım işte. Nedir yani Allah aşkına! :) Artık canım köfte istedikçe tek yapmam gereken dolaptan çıkarıp, istediğim şekilde pişirmek ve afiyetle hapur hupur yemek:)

Yine adım adım resimlerle ve en kolay şekliyle anlatmaya çalıştığım bu köfte tarifim, özellikle ev yemeğine hasret yeni evlilere, bekarlara ve öğrencilere gelsin:) "Sonra da annesinin elcağızıyla hazırladığı köftelerin lezzetini arayanlara" diyeceğim ama eminim ki, hiç bir formül, onların yaptığının lezzetiyle yarışamaz. :)

anne-koftesi-nasil-yapilir-kofte-harci-tarifi
Bunlar da Anne Köftesi Yöntemiyle Hazırladığım Hamburger Köftelerim:)


"Pek Yakında" Filmine Gidilir mi? Gidilir! :)

Cem Yılmaz'ın stand-up showlarına güldüğüm kadar, kimseye gülmüyorum desem yeridir. Eskiden sinema ve reklam filmlerini de çok severdim. Özellikle, hayatın içinden, sıcacık, komik ve insana dokunan bir film olduğu için "Her şey Çok Güzel Olacak"ın bende yeri ayrıdır. "Alırım anahtarını! veya "Doktor Bu Ne?" sloganlarıyla dillere pelesenk olan reklam filmleri de çok şekerdi. Ama son dönemde çektiği banka reklamları ve "Yahşi Batı" ya da "Arog" gibi filmlerinin, beklentilerimi karşıladığını pek söyleyemeyeceğim. Yine de her şeye rağmen, Cem Yılmaz'ın kredisi bende her zaman vardır ve vizyona girdiği anda "Pek Yakında"yı izlemek de bu yüzden bana farz oldu.


cem-yilmaz-pek-yakinda-sinema-film-afis