reklam

Moda Partisi Fashion Night Out 2014 Nasıl Geçti Derseniz...

Önceki yazılarımda bahsetmiş olduğum gibi, Vogue Dergisi tarafından dünyada moda ve perakende sektörünü canlandırmak amacıyla başlatılan ve Vogue Türkiye'nin bu sene dördüncüsünü düzenlediği Fashion Night Out (kısaca FNO), geçen hafta İstanbul'da Nişantaşı, İstinye Park AVM ve Bağdat Caddesi'nde gerçekleştirildi.


fashion-night-out-burcu-esmersoy

O Hayalinizdeki Duvar Kağıdı Hiç Bir Yerde Yok mu?

Geçtiğimiz Pazartesi günü, yeni Eğitim ve Öğretim yılının başlaması münasebetiyle, zaten günün her saati sıkışık olan İstanbul trafiğinin, bir de yüz binlerce öğrenci ve velinin de üzerine katılmasıyla, iyice felç olacağını bilen yetkililer, kendilerince bir takım önlemler almaya çalıştılar sağolsunlar. Ama bu derece detaycı ve programlı birisi olarak, sizce ben buna güvenir de, işimi şansa bırakır mıyım? Hiç sanmam:))

O gün sabahtan bir Basın Lansmanına davetli olduğum için, sabahın 5:30'unda kalkıp, 10 dakikada hazırlanarak, sevgili eşimle yollara koyulduk. Sabah diyorsam, evden çıktığımızda hava hala gece gibi karanlıktı ve o saatte bile yollarda trafik vardı, inanabiliyor musunuz? :)

usengec-sef-adim-adim-resimli-yemek-tarifleri

Bu Akşam Fashion Night Gecesi

Moda Tutkunları sevinçten uçuyordur eminim. Çünkü Vogue Türkiye tarafından bu sene dördüncüsü düzenlenen Fashion Night Out (kısaca FNO) bu akşam İstanbul'da yapılıyor. Tabi umarım hava biraz insaflı davranır ve o beklenen yağmur yağmaz:) 

Eminim sizin de sabahtan beri cep telefonlarınıza çeşit çeşit markalardan "Fashion Night Out'a özel şöyle indirim yapıyoruz, böyle parti veriyoruz aman da davetlimizsiniz, gelmezseniz vallahi de hatırımız kalır, hem daha karpuz kesicez" gibi SMS'ler yağıyor ve ardı ardına, olur olmaz yerde "çling çlong" öttükçe biraz biraz sinirinizi zıplatıyordur:)

Henüz haberi olmayan ve "Fashion Night Out da ne ola ki?" diye şu anda ekrana şaşkın bakışlar atanlara kısaca açıklamak gerekirse; 

fashion-night-out-istanbul-2014

Dayanılmaz Kokusu ile Akasya AVM Sinemasından Sin City-2 İzlenimlerim

Size daha önceden İstanbul Acıbadem'de bu sene açılan Akasya AVM hakkındaki ilk izlenimlerimi şurada anlatmıştım hatırlarsanız.

Pek çok iyi mağazanın bir arada olduğu marka karmasıyla Anadolu Yakasının en ferah ve büyük alışveriş merkezlerinden biri olduğunu düşündüğüm için, havanın o gün fazla sıcak ve nemli olmasını da fırsat bilip, geçenlerde bir Pazar günü, vizyondaki filmlerden "Sin City-2"yi izlemek üzere Akasya AVM'ye gittik.

sin-city-2-film-analiz-usengec-sef

Bir Cumartesi de Böyle Geçti:)

Son bir kaç haftasonumuz hem oldukça aktif, hem de dinlendirici geçiyor. Yani aslında tam da hepimizin hayalini kurduğu gibi, biraz ondan, biraz bundan... 

Dışarı çıkmayı planladığımız an, sevdiklerimle birlikte zaman geçirecek olmamın getirdiği mutluluğun ifadesi olarak baştan aşağı Şeker Pembelerine büründüm:) Sevdiği bir rengi giymesi bile harika bir enerji veriyor insana:)

usengec-sef-pembe-araba

Peynirli Milföy Böreği Tarifi

Geçenlerde bir anda börek aşkım depreşti ama, öyle uzun uzadıya uğraştıracak bir şey değil de, daha ziyade, hızlıca ortaya çıkacak ve hemen keyfini çıkarabileceğim bir börek yapmak istedim. Leziz ama hani şöyle biraz daha tembel işi:)

Baktım buzlukta milföy paketi var. Hemen 6 tanesini çıkardım yaydım bir tabağa. Onlar çözünürken, ben de harcını hazırladım, hemen içlerine koydum, kapattım, üstünü bol susam ve çörek otuyla da süsledim mi, verdim fırına... 

Yarım saatte "Kıyabilirsen, beni ye!" diye bağıran mini mini çıtır çıtır böreklerim oldu. Hemen yanına sıcacık bir çay da demlediniz mi, işte 5 çayına enfes bir lezzet şöleni sizi bekliyor. 


peynirli-milfoy-boregi-tarifi-usengec-sef

Bel Fıtığımız Varsa Neler Yapmalı? Neler Yapmamalı?

İlk görüştüğüm doktorun "aman ileride bacakların tutmaz, sinirler kaybolursa gelir gelmez, yürüyemezsin, mazallah o olur, bu olur" diye korkutmalarıyla acilen Bel Fıtığı Ameliyatı olmuş tezcanlı birisi olarak, öncelikle size naçizane tavsiyem sadece "bir tanecik doktor" görerek, hemen ameliyata yatmamanız olacaktır.

"Neden?" derseniz, yıllar geçti ve ben hala fıtıkla uğraşıyorum. Ne yapayım? Sorun çözülemedi ki... :( Doktora kalsa yine ameliyat edecek. "Aman canım, olmadı, bir plaka takarız" diyor sanki fermuar var belimde aç-kapa kolaydı!...


bel-fitigi-teshis-tedavi-ameliyati

Kayısı Yumurta Tarifi

Eğer siz de benim gibi Yumurtanızı "Kayısı" kıvamında pişmiş şekliyle sevenlerdenseniz, ki gelen mesajlardaki ricalarınıza bakılırsa bayağı bir çoğunluktayız, bugün size güzel bir haberim var:)

Yumurtayı rafadan ya da çok katıyken sevmeyen ve uğraşıp edip, soyduğumda böyle çıktığında ciddi ciddi gıcık olan birisi olarak, elektrikle ocakla pişirirken bulduğum formülle artık çok mutluyum. Çünkü artık kötü sürprizlere yer yok:) Her seferinde aynı sonucu alıyorum ve birazcık tuzlayıp, afiyetle yiyebiliyorum.

En uygun fiyata alınabilecek, en lezzetli hayvansal protein olduğu için dengeli ve sağlıklı beslenme için, yumurtayı hayatımızdan eksik etmememiz gerekiyor. En azından haftanın bir kaç sabahı, bir haşlanmış yumurta ile kendini ödüllendirmeli insan:)Trileçe Tatlısı Tarifi

Bir önceki yazımda uzun uzadıya anlattığım gibi, ilk tadışta aşık olduğum Balkan Tatlısı ya da Arnavut tatlısı olarak bilinen ve Latin Amerika ülkelerinin de sahip çıktığı Trileçe'yi evde de yapmayı aklıma koymuştum.

ilk denememde, tamamen meraktan, bir çılgınlık edip, pişirirken kekin yarısını da kakaolu yaptım. Sonuçları görüp, buna değip değmediğine karar vermek için, arada bu tarz denemelere ve yeniliklere şans vermek lazım tabi :) Ama bence kakaolu kek olması çok fark etmedi yani siz aşağıdaki tarifi normal şekliyle uygulayın, boşuna zahmete girmeyin:)


Yemek Yapmayı Sevmeyenler ve Üşenenler Klübü Üyeleri Buraya! :)

Yemek yapmayı hiç bilmeyen ya da sevmeyenlerden, "Üşengeç Şef'in tariflerini, bi' cesaret deneyip, millet beğendikçe daha çok heveslendiklerine ve mutfakla aralarının ısınmaya başladığına" dair mesajlar alıp çok seviniyorum. Oleeeyyy!!!:)

usengec-sef-adim-adim-resimli-yemek-tariflleri

Tanıştığım Günden Beri Trileçe Diye Sayıklıyorum:)

Geçenlerde hayatımda ilk kez Trileçe denilen ve "Arnavut Tatlısı" olarak da bilinen bir lezzetle tanıştım ve üstü Karamelli bu hafif tatlıyı gerçekten öylesine güzel yapmışlardı ki, tek kelimeyle bayıldım. Ondan sonraki günler boyunca, her yerde kolay kolay bulunmayan bu tatlının ismini "Trileçe.... Trileçeeee" diye sayıklayınca, iş başa düştü ve evde yapıp, hevesimizi almamız şart oldu:)

trilece-tatli-karamel-arnavut

Kıymalı Bezelye Yemeği Tarifi

Bugün size "Hay Allah bu akşam için ne pişirsem? Çok da yorgunum, sabahtan beri ayaklarıma kara sular indi, çalışmaktan beynim sulandı" dediğiniz anlarda derin dondurucunuzdan imdadınıza yetişecek ve kısa sürede en az zahmetle hazırlayabileceğiniz, aşırı pratik ve lezzetli bir Bezelye Yemeği tarifi vermek istiyorum.

resimli-kiymali-bezelye-tarifi