reklam

VAV Harfinin Derin Manaları...

Özel tasarımcılığa olan ilgim, malumunuz... 

Biraz dikkatliyseniz, bu aralar yoğun şekilde takı ve aksesuarlarda, sizlerin de karşısına çıktığına inandığım, "Vav" harfinin, aslında çok daha derin manalar yüklenen sembolik anlamından, biraz dem vurasım geldi bugün:)

Özellikle Ebru ve Hat Sanatında sıklıkla kullanılan ve "secde eden insan"la teşbih edilen "Vav" harfi, inananların kulluğunu simgeleyerek, yaratıcısına en yakın olduğu hali betimliyormuş.


Bu sebeple kullanılan "Vav gibi olmak" tabiri; “kulluğunu bilmek ve secde etmek” anlamına geliyor.Ayrıca "anne karnındaki cenin"e de benzetilen Vav harfi, Allah’ın Vahid ismini ve "bir" olduğunu da simgeliyormuş. 

 

  
Arapça’da en çok kullanılan bağlaç olarak, iki cümle ya da özneyi bağlayan ve Ebced hesabına göre Arap Alfabesinin 6. harfi olan Vav'ın, imanın 6 şartını temsil ettiğine de inanılıyor.


Bu konuda yaptığım tasavvufi anlam araştırmalarında en çok şu sözden, tüylerimin diken diken olduğunu belirtmek isterim:

"İnsan “vav” şeklinde doğar, doğrulunca kendini “elif” sanır. Hayatı boyunca hep iki büklüm yaşar, oysa en doğru olduğu gün, ölür."" Allah’a kulluğun manası “Vav”dadır. “Elif” uluhiyetin (ilahilik sıfatının, Tanrılık vasfının) ve ehadiyetin ("bir"liğinin) simgesidir. O yüzden Lafz-ı ilahi, “Elif”le başlar. “Elif”; kainatın anahtarı ise, “Vav” kainatın kendisidir."


10 yorum:

 1. Yine çok güzel ama bu kez benim için biraz özel bir yazı. Hayatımızda olduğun için çok şanslıyız Üşengeç Şef.

  YanıtlaSil
 2. Bigileriniz icin tesekkur ederim. Peki Vav ve Elif'in bulundugu bir yuzugu takmak sizce ne kadar dogru...

  YanıtlaSil
 3. sübhanallah ... manasini okuyunca inanirmisiniz icim titredi .İNSAN VAV SEKLİNDE DOGAR.. bu nasil bir manadir inanin cok etkilendim

  YanıtlaSil
 4. Çok etkileyici değil mi... Ben de aynı tepkiyi vermiştim ilk öğrendiğimde:)

  YanıtlaSil
 5. evet vav in anlamina baktigimda saat bayagi gecti ama baktigima deydi. Allah ismi yazan kolye alacaktim baktim ki vav in icinde Allah yazilmis kendi kendime dedim bunun kesin bir anlami vardir ve de hakli ciktim mamasini ogrenince dedimki biran once bu kolyeyi almaliyim.insallah kalmistir o kolye cunku oncek anlamini ogrenmek istedim ... aeo saygilar

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım tam istediğiniz gibi bir kolye bulursunuz. Sevgiler :)

   Sil
 6. cok tesekkurler ... aeo saygilar...

  YanıtlaSil
 7. dövmesini yaptırmak günahmıdır

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Arapça'da bir harf olduğu için dövmesini yaptırmak bu sebeple sorun olmayabilir ama "dövme yaptırmak" dinimizce günah mıdır işte onu incelemek lazım

   Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli.
Üşenmez de web sitemin sağ en üstündeki "Bloguma Üye Olun"a tıklayarak sadece 2 saniyede üye olursanız, mesajlarınız "adsız" çıkmazlar ve ben de sizi isminizle tanıyabilir ve daha da mutlu olurum bilesiniz:)