reklam

Sade Pilav Tarifi

Bazılarının aklından arada sırada "Şu Sushi yapmayı da bir öğrenmek lazım aslında" diye geçiyor olabilir. Ama bu bazıları, eğer bizim gibi bir "Üşengeç Şef" olursa, onların aklından herhalde ancak şu sözler geçer: "Sen önce tane tane bir sade Pilav yapmayı becer de, Sushin kusur kalsın:) 

resimli-pilav-tarifi


Onu bunu bilmem ama, ana yemeğin yanında bir pirinç pilavı olsun, bir bulgur pilavı olsun, bir makarna olsun ben arıyorum... Yeter ki bunlardan biri illa ki olsun, benim gözüm gönlüm ancak o zaman doyuyor:)

Normalde ennn ama en sevdiğim Pilav çeşitleri, tel şehriyeli ya da arpa şehriyeli Pirinç Pilavı... 

Hatta bana kalsa "Nohutlu-Şehriyeli Pirinç Pilavı" diye bir karışım bile yapabilecek çılgınlıktayım. Ama biricik Eşim bu fikrimi pek desteklemiyor:) Ona kalsa mesela Nohut yemeği ya da bir Kuru Fasulye varsa, yanındaki pilav illa ki de sade olmalıymış. Zevkini anlayışla karşılıyorum ve işte ortada bir şekilde buluşuyoruz. Bir seferinde sade yapıyorsam, ikincisinde illa ki ya mısırlı ya başka birşeyli yapıp, yaratıcı kişiliğimin etkilerini sergilemem ve tek düzelikten uzaklaşmam şart oluyor:)

Güzel Pilav yapmayı bilen kişinin, her yemeği güzel yapacak beceriye sahip olduğu ve dolayısıyla asla evde kalmayacağı(!) kanısı yaygın, ne alakaysa...

İşte bugün hala sıkça rastladığımız sorunlardan olan, "Pilavı tam kıvamında tutturamama-her seferinde bir başka sürprizle karşılaşma" konusunu ele alalım istiyorum, bilmem ne dersiniz:) 

Bu sayede yukarıdaki teoreme göre, sadece bu tarifi güzelce uygulayarak bile toplumun gözünde süper bir aşçıymış gibi konumlandırılmanız mümkünse, eh o zaman daha ne duruyoruz:)

Hadi yine size öz anneciğinizin yapmayacağı jesti yapacağım ve çok leziz bir Sade Pilav tarifini, adım adım fotoğraflarıyla ve en açık şekliyle anlatacağım. Hazırsanız başlıyorum.

SADE PİLAV TARİFİ
(Adım Adım resimli ve Açıklamalı Tarifi de aşağıda)

Malzemeler:

1 adet Teflon Tencere
1 kaşık Tereyağ
1 kaşık Zeytinyağı
1 su bardağı Jasmin (Yasmin) Pirinci
1,5 su bardağı Kaynar Su
1/4 Paket Et Bulyon (ya da Tavuk Bulyon)
1 silme çay kaşığı Tuz


ADIM ADIM FOTOĞRAFLI
Sade Pilav Tarifi

Teflon Tenceremizi çizmemek için Tahta kaşık kullanarak, bir tepeleme kaşık kadar Tereyağ koyuyoruz.
resimli-pilav-tarifi

İlaveten bir kaşık da Zeytinyağı ekliyoruz.


resimli-pilav-tarifi

İkisi birden eriyinceye kadar ara ara karıştırıyoruz.


resimli-pilav-tarifi

1 su bardağı Yasmin Pirincini Tel Süzgece döküyoruz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Akan suyun altında elimizle iyice alt-üst ederek karıştırıp, taaa ki suyun rengindeki o beyazlık gidene kadar yıkıyoruz.

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

Eriyen ve ufaktan köpürmeye başlayan yağın içine şimdi pirinci dökme zamanı... Bu zamanın geldiğini, yağı yakmadan anlamak için, isterseniz içine 1-2 pirinç tanesini baştan atın ve o pirincin etrafındaki yağın beyaz beyaz köpürmeye başladığını gördüğünüz anda, tamamını ilave edin daha iyi:)


resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifiŞu aşamada ocağın altı orta ateşten daha fazla bir sıcaklıkta olabilir. Sonuçta yemeğin başındasınız ve her an müdahale halindesiniz. Dolayısıyla ben mesela toplamda Ocağın düğmesinde 10 tane basamak varsa 8.derecedeyken filan yapıyorum bu işlemleri. Devamlı alt-üst yapıp karıştırarak pirinci, tamamının rengi beyazdan şeffaf renge dönene kadar kavuruyoruz.


resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi


Şimdi istediğiniz miktarda Tavuk yada Et Bulyon ilave etme zamanı... Şahsen ben sadece tad vermesi için kullandığımdan çeyrek bulyon katmayı tercih ediyorum yoksa çok baskın bir tad verebiliyor. 


resimli-pilav-tarifi

Bir yandan da Kettle'da 1,5 bardak kadar suyu kaynatalım. 

resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

Tam bu aşamada 1,5 bardaklık kaynar suyu da yavaş yavaş ve kontrollü olarak pirincin üzerine ilave ederken, aman sıcak tencereden bir anda yükselecek sıcak buhardan elinizin yanmamasına dikkat edin.
resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

 resimli-pilav-tarifi

Şimdi dilediğiniz miktar tuz ekleyelim. Ne kadar tuzlu sevdiğinizi bilemediğim için tavsiyem, en başta silme bir çay kaşığı kadar koymanız, sonrasında az gelirse biraz biraz ilave etmeniz şeklinde...

resimli-pilav-tarifi

Sonrasında iyice kaşıkla karıştırıp, tuzun heryere ulaştığından emin olunca, Tencerenin kapağını kapatıp, Ocağın altını bu sefer en kısık haline getirebiliriz.
resimli-pilav-tarifi

Mesela benim örneğimde 10 basamak varsa, ben 1'e getiriyorum derecesini ki ağır ağır suyunu çekerek pişsin. Merak etmeyin bu aşama öyle saatler sürmüyor, altı kısık olmasına rağmen kısa sürede suyunu çekiyor pirinçler...O yüzden çok da fazla uzaklarda oyalanacak zamanınız yok.

resimli-pilav-tarifi
Siz de cam kapaklı bir teflon tencere kullanıyorsanız, yemeğin ne aşamada olduğunu kapağını açmadan görebilme kolaylığını yaşarsınız. Hala suyun yüzeyde olduğunu gördüğüm için, kapağını hiç açmıyorum ki buharı dışarı kaçmasın...
resimli-pilav-tarifi

Ne zaman ki cam kapağın üzerinden artık pirinçlerin göz göz olduğunu, suyu çektiğini görürsem, işte o anda artık kapağını açıyorum ve tahta bir spatula ya da kaşıkla tam tencerenin ortasında bir yerlerde en dibe kadar kaşıkla girip, pilavı 1-2 cm kenara doğru çekin ve bakın ortada hala su görünüyor mu... 

Yarım milim bile olsa su varsa, hiiiç çaktırmadan hemen kapağı kapatın ve çok çok az daha bekleyin ki o suyunu da çeksin... Yaklaşık 1 dakika içinde onu da çekecektir, merak etmeyin.

Aynı hareketi tekrar yapıp, bir kontrol ediyoruz ki oh işte suyunu tamamen çekmiş. Şimdi ocağın altını kapatıyoruz ve pilavı kaşıkla şöyle bir alt-üst ediyoruz ve üstüne bir kağıt havlu koyarak, kapağını kapatıyoruz.


 resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

 Eğer normal ocak kullanıyorsanız, altını kapattıktan sonra Tencere aynı yerde demlenmeye bırakılabilir ama siz de benim gibi elektrikli ocak kullanıyorsanız, biliyorsunuz ya da belki bilmiyorsunuz ama ocağı kapatsanız bile tencerenin altındaki bölüm (hani şu kırmızı kırmızı duran) hala bir müddet daha aynı sıcaklığını muhafaza edecek.. Dolayısıyla tencereyi eğer orada, olduğu yerde bırakırsak, altı kapalı olsa bile pişmeye devam edeceği için, altı hafiften tutmaya başlayabilir, o yüzden en iyisi tencereyi ocağın üstünde, ama altı sıcak olmayan başka bir bölüme almak...

resimli-pilav-tarifi

Bu şekilde minimum 5-7 dakika  demlenmeye bırakırsanız, sonra geldiğinizde tencerenin kapağının içinin buhar sayesinde iyice terlediğini göreceksiniz, hatta koyduğunuz kağıt havlu bir miktarını almış olabilir bile... En iyisi o kapağı bir güzel o havluyla kurulamak.. Şimdi bir kere daha alt üst edip pilavınızı gönlünüzce servis yapabilirsiniz.

resimli-pilav-tarifi

resimli-pilav-tarifi

İsterseniz direkt kaşıkla tabağa alabileceğiniz gibi, arzu ederseniz varsa şekilli bir kasenin içine doldurup, üzerini aynı seviyeye gelene kadar bastırıp, sonra bir tabağı üstüne kapatarak ve hooop diye tek harekette dökmeden çevirerek, şekilli pilav servisi de yapabilir, ortaya şık şıkırdım görüntüler sergileyebilirsiniz:) Afiyet şeker olsun...

resimli-pilav-tarifi

Tamam tamam itiraf ediyorum. Tabi ki de tek başına sade pilav yemeyeceğim. Yanına mislerrr gibi mantarlı salçalı Köfte yaptım. Ama o tamamen başka bir günün konusu... Önce Pilav yapmayı bir deneyin aa ama!... 


resimli-pilav-tarifi


 Olur da bu kadar harika ve fotoğraflı bir tariften sonra, kim korkar Pilav yapmaktan der ve o enerjiyle ortaya çıkardığınız muhteşem Pilavınızla fotoğraf çektirip, usengecsef@gmail.com adresinden bana da gönderirseniz, memnuniyetle Blogumda paylaşır, diğer Üşengeç Şeflere ilham verirken destekçim olmanıza çok ama çok sevinirim:)

resimli-pilav-tarifi

-------------------------------------------------- 
Değerli Okuyucularımdan Minik bir Rica:

Eğer yorum yazmak ya da soru sormak isterseniz, öncelikle şuraya tıklayarak, bloguma üye olmayı unutmayın ki, yazılarınız "Adsız" çıkmasın, ben de sizi tanıyabileyim, olur mu? :)

141 yorum:

 1. Sizin gibi iyi insanlarin sayesinde bilmeyenler annesinde ogrenmedegini siz den ogrenir tab iki is bass dusunce:)cok tessekurler.

  YanıtlaSil
 2. Bu mesajı bırakmanız, benim günümü aydınlattı. Hazırladığım tariflerin en ufak bir faydası oluyorsa ne mutlu bana! Esas ben size çok teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Adım yusuf 40 yaşındayım ilk kez pilav yaptım başarılı ve bayağı güzel oldu teşekkürler:)

   Sil
  2. İlk pilavınızın bu kadar güzel olmasına çok sevindim. Haber verdiğiniz için çok teşekkürler. Ellerinize sağlık Yusuf Bey :)

   Sil
  3. Rica ederim sizinde elinize sağlık.

   Sil
 3. Bende sizin gibi malzemeli pilav seviyorum. Arpa sehriyeli ve misirli favorim. Onlarin tarifi farkli mi acaba? Sanirim su orani degisiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlari da resimli olarak ayrica anlatacagim ama simdilik hizlica bir oran vermem gerekirse; diyelim ki sade pilavda 1 ölçü Pirinç için, 1,5 ölçü Su kullanıyorsak, eğer Tel ya da Arpa Şehriyeli Pilav yapıyorsak, ilk başta yağı eritip içinde yaklaşık çeyrek ölçü şehriyeyi kavurup, sonra ona 1 ölçü pirinç ekleyip kavuruyor ve bu sefer Su olarak toplamda 2 ölçü Su kullanıyoruz. Yani ceyrek bardak Şehriye için, Yarım bardak fazla Su kullanılıyor.

   Sil
  2. Onlari da resimli olarak ayrica anlatacagim ama simdilik hizlica bir oran vermem gerekirse; diyelim ki sade pilavda 1 ölçü Pirinç için, 1,5 ölçü Su kullanıyorsak, eğer Tel ya da Arpa Şehriyeli Pilav yapıyorsak, ilk başta yağı eritip içinde yaklaşık çeyrek ölçü şehriyeyi kavurup, sonra ona 1 ölçü pirinç ekleyip kavuruyor ve bu sefer Su olarak toplamda 2 ölçü Su kullanıyoruz. Yani ceyrek bardak Şehriye için, Yarım bardak fazla Su kullanılıyor.

   Sil
  3. Sayenizde pilav yapmayı ogrendim

   Sil
 4. Size ne kadar teşekkür etsem azdır, o kadar acemiyim ki başka hiçbir tarif yardımcı olamamıştı. fotoğraflı olması ayrı bir mükemmel! iyi ki varsınız:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Acemi olduğunuzu düşürken, basit anlatıldığında, resimlerle işin mantığı da verildiğinde, kim bilir nasıl da lezzetli bir Pilav yapmışsınızdır şu anda. Valla ellerinize sağlık. Şimdiden afiyet olsun! :)

   Sil
 5. Cok tesekkurler sayenizde pilav yapmayi ogrendim :)

  YanıtlaSil
 6. Sevgilim bu tarife bakmış yemek hazırlarken. Harikaydı :)

  YanıtlaSil
 7. Merhabalar, ne kadar güzel açıklamışsınız , benim gibi bi mutfak teröristi bile yapabilir :) Bi de dikkatimi çeken iyotsuz tuz kullanıyorsunuz sanırım, zararlı diye duymuştum ama yanlış mı duydum acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlginize çok teşekkür ederim. O dönem Endokronologum o şekilde tavsiye etmişti ama şimdi tekrar İyotlu Tuz kullanıyorum:)

   Sil
 8. Selam Üşengeç Şef Abla ben 16 yaşında bi gencim ve senin sayende pilav yapmayı öğrendim

  YanıtlaSil
 9. Hayatımda ilk defa pilav hatta yemek yaptım.Geçer not aldım mutluyum.Tarif için teşekkürler :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buna vesile olduguma cok sevindim. Ellerinize saglik! :)

   Sil
 10. Süper bir anlatım çok teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kolayca yapıp, afiyetle yemişsinizdir umarım :) Ellerinize sağlık!

   Sil
 11. ablacım 10 dakika pişirdim bembeyaz pirinç beklerken suyunu çekmiş siyahi kavruk pirinç elde ettim, neden olmuyor benim pirincim ya.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne çeşit pirinç kullandınız bilemedim ki... Altı kısıkken 10 dakikada kavrulup simsiyah olmasına anlam veremedim ben de :)

   Sil
 12. ilk defa pilav yapma ihtiyacı hissettim ve sayenizde mükemmel oldu teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
 13. ilk defa pilav yapmak zorunda kaldım ve sayenizde harika birşey ortaya çıktı teşekkür ederim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umut Bey,

   İşte buöyle güzel bir habere bir şekilde katkım olmasına öyle çok sevindim ki:) Güzel pilav yapan kişi her yemeği güzel yapar derler. Maharetli insan olmak böyle bir şey işte. Ellerinize sağlık.

   Sevgilerimle,

   Üşengeç Şef

   Sil
 14. çoook teşekkürler

  YanıtlaSil
 15. Bu kadar ayrintili ve ustalikla anlattiğiniz tarif sayesinde hergun pilav yapabilirim ailem cevrem atistirmalik sevdikleri icin ben daha cok yemek turleri seviyorum nohutlu pilav tarifinide paylasirsaniz cok sevinirim :)

  YanıtlaSil
 16. Sayenizde ilk pilavimi yapacagim, teşekkürler !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hadi bol şans! Resmini bekliyorum. :)

   Sil
 17. Düşünceniz emeğiniz.. Herşey mükemmel.. Hayranlık duydum diyebilirim! Bugün sayenizde PİLAV GİBİ PİLAV yapmayı da öğrendim :)

  İyi ki bugün google'a pilav tarifi yazdığımda sizi, usengecsef.blogspot'u seçmişim, isim de çok yaratıcı site de anlatımlar da emek dolu fotoğraflama da çok yardımcı, vallahi siz beni mutlu ettiniz ben de sizi mutlu etmek istedim.. :)

  Tiramisu tarifiniz de vardır umarım şimdi aklıma geldi! Şimdi büyük bir heyecanla ona bakıcam :) sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meliscim,

   İnan ki böyle harika bir yorumu bir nebze olsun hak edebildiysem benden mutlusu yok. Gözlerim yaşarıyor okudukça... Szin gibi gençlere ufak da olsa naçizane güzel bir şeyler gösterebildiğim için nasıl sevindiğimi anlatamam .

   Fırsat bulup da Tiramisu'yu da yaptıysan zaten kimseciklere vermeden hepsini kendin yemek istemiş olabilirsin diye düşünüyorum. Afiyet şeker olsun. Ellerine sağlık :)

   Sevgiler

   Üşengeç Şef

   Sil
 18. Ya siz gercekten cok seker bir insansiniz.... benimle benzer sorunu yasayanlar olabilirse diye minicik bir hatirlatma izninizle; jasmin pirinc markasina gore 1 bardak pirince 2 bardak hatta 2.5 su bardagi pirinc kaldirabiliyor. Akilda bulunabilir :) Detayli takipteyim, sevgiyle ve isikla kalin :) Oslo'dan sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aysucum güzel duygular için nasıl teşekkür etsem az...:)
   Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler. Norveç'e sevgiler. <3

   Sil
 19. siteniz çok güzel, özellikle adım adım fotoğraflayarak anlatmanız ben ve benim gibi mutfakla ilişkisi sadece dolaptan içecek almak olan bekarlar için bulunmaz nimet. bugün sayenizde ilk defa doğru düzgün pilav yaptım. pilav deyip geçmeyin belki insanlık için küçük ama benim için çooook büyük bir adım oldu. o kadar lezzetli oldu ki kendim yaptığıma ben bile inanamadım.harikasınız :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Bilal Bey, esas siz harikasınız! :) Yaptığınız o tane tane Pilavın fotoğrafını gördüm, gurur duydum sizinle. Ellerinize sağlık. Afiyet şeker olsun:)

   Sil
 20. dediğinizin hepsini yaptım ama tabağa şekilli koymak istediğimde dağıldı. yeteri kadar hooop diyemedim mi dersiniz? (şaka bir yana, ilk defa yaptım güzel oldu..)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tabağa koyma kısmı biraz tecrübe gerektirebiliyor. Bir de kullandığınız kalıbın çok derin olmaması daha iyi olacaktır:)

   Sil
 21. vedat Tandogan24 Şubat 2015 10:56

  Tesekkurler. Harika oldu.Esim calisiyor eve gelince sasiracak ona surpriz olacak.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Böyle düşünceli bir jestle eminim eşiniz çok mutlu olacak. Afiyet olsun şimdiden:)

   Sil
 22. GözGözGöztepe teşekkürler

  YanıtlaSil
 23. Yaw hersey guzel de sehriye olmuyor mu buna

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Müslüm Bey Merhaba,

   Bunun için yemek tariflerim arasından Ş harfindeki Şehriyeli Pilav tarifine bakmanız yeterli. Afiyet olsun şimdiden, benim yerime de yeyin olur mu? :)

   Sil
 24. bugün pilav ve yeşil mercimek yaptım senin sayende çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Oooo işi büyütmüşsünüz. Harikasınız valla:) E hadi bir de üşenmeyin de sağ en üstteki "Bloguma Üye Olun"a tıklayıp, kolayca üye olun o zaman:)

   Sil
 25. yemek yapmayı bilmeyen ben sizin sayenizde ilk pilav deneyimimi gerçekleştirdim ve mükemmel oldu heheh :) her şey için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bu harika bir haber! O zaman hemen en sağ üstteki "Bloguma Üye olun"a tıklayın ve kiminle ilk pilavını yaptığımızı bileyimmm:)))

   Sil
 26. Takdire şayan emeğinize sağlık 👏👏👏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afiyet şeker olsun. Çok teşekkürler :)

   Sil
 27. Gerçekten çok güzel oldu. Tarifiniz net. Yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Afiyet olsun. Sağ en üstteki Bloguma Üye Olun'a tıklayıp, kolayca üye olursanız çok memnun olurum:)

   Sil
 28. Abla Annemler 2 haftadır yok. Abuk subuk seyler yemekten nirvanaya ulaştık. Tarifini aynen yaptım iyi mi oldu kötü mü bilmiyorum. Ama en azından ölmedik. Teşekkürler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım yaaa, afiyet olsun size. Yumurta kırın, bakkaldan konserve haşlanmış nohut alın, nohut yapın, makarna yapabilirsiniz, adım adım resimli tariflerimle eminim kendinize basit güzel ev yemekleri yapmanız kolaylaşacaktır.:)) Allah kavuştursun bir an önce annenlere de abuk subuk şeyler yemekten de bir an önce kurtulun. O duyguyu iyi bilirim annem hastanedeyken her gün abimin tek bildiği yemek olan sahanda yumurta yemekten gına gelmişti:))

   Sil
 29. Size minnettarım :) 19 yaşındayım birçok meşakkatli yemeği,tatlıyı,tuzluyu yapabilmeme ( ve bulgur pilavını da ) rağmen pirinç pilavını hiçbir zaman tutturamamıştım. Bu şekilde adım adım,fotoğraflı ve içten anlatımınız sayesinde gerçekten de mis gibi oldu akşam yemekte bununla övüneceğim :) Elinize,yüreğinize sağlık. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben 19 yaşındayken, sadece yumurta kırabiliyordum. Harikasınız valla. Ama sizi tanıyayım, hadi bloguma üye olun ki, yorumlarınız Adsız gelmesin, onlara da yazık:)
   Sevgilerimle

   Sil
  2. Davetiniz için teşekkür ederim üye oldum.Bundan sonra denediğim her tarifiniz için bir yorum bırakacağıma emin olabilirsiniz :)

   Sil
  3. Busecim benimmm! Çok teşekkürler. Sevgilerimle :)

   Sil
  4. •Sessiz Aşçı•14 Ekim 2015 16:43

   Ben 12 yaşındayım bildiğim yemekler var ama bazısını beceremiyorum. :(
   Şehriyeli pilav yaparken şehriyeyi fazla yakıyorum. :(
   bu yüzden bu sefer şehriyesiz deneyeceğim :) ☺ ♥ ☺ ♥

   Sil
  5. •Sessiz Aşçı•16 Ekim 2015 19:00

   Teşekkür edeeim

   Sil
  6. Merhabalar uşengeç abla kızlardan daha iyi yaptığıma inanıyorum sizin sayenizde tabi 😂😂😂19 yaşında genç bir oğlan.... 😊

   Sil
  7. Oh işte böyle haberler almak istiyorum hep sizlerden. Süpersin:)

   Sil
 30. Son 3 yemeğimde bu bloga baktım, birde baktım ki bakmadan yapamaz olmuşum .) tek tek fotoğraflamak adım adım bilmeyene anlatmak vs ofisteki proje süreçlerini getirdi aklıma pazar pazar, emeğinize sağlık, ben pilava gidiyorum.

  YanıtlaSil
 31. Harikasiniz cidden cok guzel oldu !! :))

  YanıtlaSil
 32. Tarifinize dikkatle uyduğum her pilavım harika oldu teşekkürler harikasiniz :) başka tariflerinizde görüşmek dileğiyle :)

  YanıtlaSil
 33. Teşekkür ediyorum! Tam öğrenci yemegi :D

  YanıtlaSil
 34. Teşekkür ediyorum! Tam öğrenci yemegi :D

  YanıtlaSil
 35. Bekar evimizin vazgeçilmezi usengecsef :)

  YanıtlaSil
 36. Allah senden razı olsun...Bugüne kadar gördüğüm en detaylı pilav tarifi..40 yaşıma geldim ilk defa tane tane,tadı mükemmel bir pilav yapabildim sayende(önceki yaptıklarım hep lapa ve tatsız tuzsuz oluyordu) :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah sizden de razı olsun. Oh Afiyetle bir güzel keyfini çıkarın inşallah! :) Artık formülü biliyorsunuz, yaptıkça daha da şahane olacak :)

   Sil
 37. Tek başına yaşayan bir erkek üniversite öğrencisi olarak sayenizde öğrendiğim pirinç pilavı tarifiyle kaç kez karnımı doyurdum kaç kez insanların takdirini kazandım sayamadım. Bütün emekleriniz için teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika bir haber bu! İnanın öyle sevindim ki, süpersiniz :)

   Sil
 38. bu tarif kaç kişilik acaba

  YanıtlaSil
 39. Bende öğrenciyim internetten tariflere bakayım bi pilav yapayım dedim en samimi en anlaşılır sizin ki geldi fena da olmadı yani biraz lapa olmuş olabilir :'( ama ilki için gayet lezizdi bence :D çok teşekkürler bundan sonra tarifler burdan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Burak,

   Öğrenci kardeşlerimden böyle mesajlar alınca çok mutlu oluyorum. Ölçülere tam uyarsanız, genelde lapa olmaz, mükemmele ulaşmak biraz tecrübe istiyor ama eminim ki 2. ve 3. denemelerde gittikçe çok daha leziz sonuçlar alacaksın :)
   Sevgiler
   Üşengeç Şef

   Sil
 40. Öncelikle tarifinizin internette bulunan benzerlerinden çok daha samimi ve anlaşılır olduğunu söylemek istiyorum. Ama uygularken, pirincin cinsinden olsa gerek, kavurma esnasında pirinçler bir türlü seffaflaşmıyor. Hatta bu yüzden ilk denememde pirinçleri yakmıştım :) Kendimce bulduğum çözüm ise pirinçleri tane tane olana kadar kavurmak. Bunun dışında herhangi bir tavsiyeniz var mı acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Kafam Karışık:)
   Çok tatlısınız siiiiz, şeffaflaşsın diye umarken yandı mı pirinçler? :)) çok belirli belirsiz bir leffaflaşma oluyor zaten, aynen dediğiniz gibi tane tane olmaları da aynı şey. Afiyet şeker olsun size :)

   Sil
 41. Annem dedemin yanına gitti köye babamla biz kaldık iyi oldu abla çok güzel dedi babam beğendi pilavı başka tariflerde bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim bravo sana! Annenin de içi rahat etmiştir bunu duyunca. Başka bir gün de mercimek yemeği, nohut yemeği filan yapabilirsin. Börek yapsan başka öğünlerde de yersiniz, yapımı öyle kolay ki. Hepsini adım adım resimlerle anlattım. Sitedeki "Yemek Tariflerim" bölümüne bir bak bakalım. Kolaylıklar dilerim.
   Sevgiler

   Sil
 42. selamlar oncelikle cok tesekkurler bu tarif sayesinde pilavim lapa olmadi ve en yenilebilir pilavi yaptim :) fakat biraz sert oldu neyi yanlis yaptim acaba bir daha isittigimda su eklersem duzelir mi ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, kolay gelsin. Aslında ideali tek seferde tam kıvamında pişirmek ama arzu ederseniz, bu seferlik daha iyi olması için, sertlik derecesini biraz azaltmak için, ısıtacağınız zaman içine şöyle çeyrek çay bardağı kadar kaynamış suyu ilave ederek, yine hiç karıştırmadan altı en kısıkta kapağı kapalıyken o suyu çektirmeye çalışın bakalım:)

   Sil
 43. Eskişehirsporlu8 Ocak 2016 13:46

  Benimkisi pirinç çorbası oldu yav .d

  YanıtlaSil
 44. Suyu az oldu ._.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Azcık kaynar su ekleyin, en kısık ateşte demleyin?

   Sil
 45. Sınav dönemi günü kurtardınız ve favorilerime eklendiniz. Şimdi yemeğimi yiyip genel cerrahi sınavıma çalışmak kalıyor. ece :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok sevindim. Afiyet şeker. Ellerinize sağlık :)

   Sil
 46. çok güzel oldu çok beğendim...

  YanıtlaSil
 47. Harikasın sen ya kaç kez yaptım senin tarifini harika oluyo bizimkiler işte ben hastayım evde hazır okullar da yok yaptım bakalım

  YanıtlaSil
 48. Bi saf benim galiba benim pirincler tencereye yapıştı.😒

  YanıtlaSil
 49. Yanıtlar
  1. Bu tarifle ne beyler mis gibi pilavlar yapıp, afiyetle yediler. Siz neden yapamayasınız ki :)

   Sil
 50. Üniversite öğrencisiyim ilk kez pilav yaptım gayet iyiydi, sayenizde.. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk seferde pilav tutturmak mucize gibi birşeydir. Ellerinize sağlık :)

   Sil
 51. Öğrenci evindeyiz ve tarifiniz gerçekten çok yardımcı oldu teşekkür ederiz ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öğrenci evlerinden böyle güzel mesajlar alınca çok seviniyorum. Üye olun ama sizleri tanıyayım :)

   Sil
 52. Oldu valla bakalım hanim begencekmi

  YanıtlaSil
 53. Az önce tarifinizi uyguladim ve cok güzel oldu. Bu güzel tarif icin teşekkürler 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Afiyet olsun. Bloguma üye olun ki yorumunuz adsız çıkmasın :)

   Sil
 54. Cok tesekkur ederm tarifiniz cok net.. gercekten pilavim mukemmel oldu..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onu mükemmel yapan sizsiniz ben sadece kendi yöntemimi anlattım. Bravo size. Bloguma üye olun amaaaa sizi tanıyabileyim :)

   Sil
 55. merhaba valla sırf bu tarıfe gore su erkek halımle :) ilk defa oglumla kendıme pılv yaptım 10 numara oldu tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bu! Harikasınız! Ellerinize sağlık. Afiyet şeker olsun :)

   Sil
 56. Canım harika anlatmışsın çok teşekkürler :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederiiim. Oh afiyetle yeyin. Ellerinize sağlık :)

   Sil
 57. Ben de ilk kez yaptim cok kotu ve yanik oldu ama olsun ogrendim her sey aklimda kaldi bir dahaki sefere super olacak, tesekkurler bu hos anlatiminiz icin!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir dahaki sefere sizden şahane bir pilav bekliyorum :)

   Sil
 58. Her seferinde unutuyorum her seferinde buraya geliyorum. Bağımlılık yaptı :D Tarifiniz için çok teşekkür ediyorum. Öğrencinin dilinde bi anlatım olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İşte bu yorumla beni o kadar sevindirdiniz ki anlatamam. Haydi hemen bloguma üye olun ki bu öğrenci kardeşimi tanıyayım ben de :)

   Sil
 59. Merhaba,
  Tarifinizi yaptim ve herkes bayildi. Kac haftadir abim annemin pilavini reddediyor sadece benimkini yiyor:) cok tesekkur ederim harika ve cok guzel anlatimli bir tarif!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Selincimmm işte bu bana çok güzel bir haber oldu. Ellerine kollarına sağlık. Annenize çok selamlar. Abiniz web sitemde Pilav Tarifi sayfasını açıp, bilgisayarı annemizin göreceği bir yere mi bıraksa acaba hihihi.

   Sil
 60. Tarifteki pilavınızı yaparken içine biraz da kuş üzümü ilave edeyim dedim. Elbette pilav yalnız gitmez, yanına da tavuk ızgara �� ikisi de enfesti. Tarif için devmlı takipciniz olarak çok teşekkür ediyorum. Yeni tariflerde buluşmak üzre ��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tarifimden memnun kalmanıza çok sevindim Ferhat Bey. Ellerinize sağlık. İlginize çok teşekkürler. Afiyet olsun :)

   Sil
 61. İlla tereyagi mi gerekiyor yqni onun yerine sivi uag koyabilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Siz arzu edeseniz sırf zeytinyağı da kullanabilirsiniz tabi ama ikisi beraber daha leziz oluyor :)

   Sil
 62. Sadece yasmin pirinçle mi güzel oluyor Pilav? Ben de dün baldo pirinç aldım acaba tadı veya görünüşü farklı oluyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Baldo ile de guzel olur tabi, tamamen tercih meselesi... Yasmin daha beyaz, ince ve uzun... Baldo daha tombik ve yasmin kadar bembeyaz degil goruntu olarak

   Sil
 63. oranı eşit ölçüde mi artıracaz mesela 2 3 bardak prince 3-4.5 bardak mı su dökücez

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet aynen! Bir de yorumlar adsız çıkmasın diye, bloga üye olucaz:)

   Sil
 64. Merhaba. Hep bambaşka tarifler denemiştim daha önce. Bu çok daha açıklayıcı bir anlatım. Çok ta güzel oldu. Bamya tarifinizle birlikte yaptım. Ondan da harika kokular geliyor:) teşekkürler.

  YanıtlaSil
 65. Üşengeç Şef, Ben şey sormak istiyorum, bu pilav kaç kişilik yani malzeme oranını değiştirerek porsiyon sayısını da arttırmak istiyorum da

  YanıtlaSil
 66. 12.06.2016'da ilk pilavımı sizin tarifinizle yaptım. İlk sefere göre çok güzel oldu. Annem de beğendi. Fazla gelince çöpe gitti. Pilav yapmış olmayı öğrenmek için yapmıştım. İkincide çok kuru oldu. Bugün üçüncüyü yapacağım. İlk ikisini Osmancık pirinciyle yapmıştım. Bu sefer ithal (Rus) pirinç kullanacağım ve "Havuçlu Pilav" yapmaya çalışacağım.
  Tarifleriniz çok anlaşılır. Sayenizde pilav yapmayı öğrendim. Çok teşekkür ederim.
  (Resmi de paylaşmak isterdim fakat blog olduğu için paylaşamıyorum, galiba?)

  YanıtlaSil
 67. Teşekkürler sayenizde pilav yapmayı öğrendik. Öğrenci evi değişik oluyor o yüzden. Ayrıca pilav hariç yoğurtlu makarna onlarıda paylaşırmısınız. Bu arada süpersiniz.

  YanıtlaSil
 68. Vuuv fena.. Tam Kurban Bayrami ustu tarifinizle birlikte yanina kavurma.. Hani derler ya Yeme de yanin da yat.. Oyle bir ogle yemegi yiyorum suan.. Teaekkurler

  YanıtlaSil
 69. Sevgili Üşengeç Şef ,
  Emekleriniz ve yüreğinize sağlık.Bir tarif bu işi hiç bilmeyene de , çok bilene de bu kadar net ve anlaşılır izah edilir , görsel ve basit anlatımınızla pilavı şimdi daha cesaretle yapıyorum.Annem geleneksel yollarla güzel yapar ,pirinç tarımının ana merkezlerinden Boyabat'lı olduğumuz için evde çok pişirilir.Sizin tarifinizin eğitici ve motive ediciliği için ayrıca teşekkür ederim.Sağlıkla ,afiyetle , sevgiyle kalın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasan Hakan Bey, inanın yorumunuzla çok çok memnun oldum. Teşekkürler

   Sil
 70. Nasıl güzel anlatmış ya 😂 teşekkür ederim 😊

  YanıtlaSil
 71. Nasıl güzel anlatmış ya 😂 teşekkür ederim 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok çok teşekkür ederim. Memnun kalmanıza çok sevindim :)

   Sil

Yorumlarınız benim için çok önemli.
Üşenmez de web sitemin sağ en üstündeki "Bloguma Üye Olun"a tıklayarak sadece 2 saniyede üye olursanız, mesajlarınız "adsız" çıkmazlar ve ben de sizi isminizle tanıyabilir ve daha da mutlu olurum bilesiniz:)